Izrael pro svoje letectvo vyvinul moderní protiletadlovou střelu. Její nejnovější generace se řadí ke světové špičce

Izraelský zbrojní průmysl patří k nejvyspělejším na světě. Jeho rakety včetně těch vzduch-vzduch mají velikou pravděpodobnost zásahu nepřítele.

Moderní protiletadlová střela i Zdroj fotografie: Izraelská síť protivzdušné obrany
                   

Pokud se někteří soupeři pustí s izraelskými bojovými letadly do křížku, nejspíše velmi brzo půjdou k zemi. Izraelské letectvo totiž disponuje moderní střelou vzduch-vzduch Python-5 patřící mezi světovou špičku. Jestliže ji pilot na svého soupeře odpálí, ten má již jen malou šanci se jí vyhnout. Za její konstrukcí je mnoho let vývoje a snaha země disponovat v klíčových zbrojních segmentech domácí technologií.

Více než půlstoletí výroby střel

Střelu Python-5 její výrobce, společnost Rafael, představil v roce 2003. Jde o poslední stupeň dlouhé řady střel s infračerveným naváděním, do jejichž vývoje se Izraelci pustili již na konci 50. let. První byla Shafrir-1, ale nedosahovala velkých výsledků. Ovšem její nástupce Shafrir-2 si v jomkipurské válce v roce 1973 připsal 89 sestřelených strojů. Vývoj tak po úspěchu pokračoval dalšími generacemi.

Nejnovější verze je v mnoha ohledech lepší než její předchůdci. Jedná se o raketu o hmotnosti 105 kilogramů a délce 3,1 metru. Má 11 kilogramů těžkou hlavici, což je dostatečné na zničení zasaženého letadla. Je určena na ničení cílů v přímé viditelnosti, její dosah je kolem 20 kilometrů. Během letu se dokáže pohybovat rychlostí Mach 4, což je zhruba dvojnásobek rychlosti většiny současných bojových letadel, a provádět i prudké manévry.

Zaměřené letadlo má malou šanci vyváznout

Pilot stroje vyzbrojeného Python-5 ji může odpálit v jakémkoli směru, tedy například i na letoun nacházející se za jeho strojem. Střela je vybavena pokročilým elektrooptickým a infračerveným vyhledávačem mimořádně odolným proti různým protiopatřením, jako jsou například vystřelované světlice. Proto má po zaměření cíle velikou šanci na úspěch. Izraelské letectvo již opakovaně střelu použilo, hlavně proti dronům.

iZdroj fotografie: Uživatel MathKnight / Creative Commons / CC BY-SA

Střela může samozřejmě spolupracovat s letadly ve výzbroji izraelského letectva, což jsou například General Dynamics F-16 Fighting Falcon, McDonnell Douglas F-15 Eagle a pravděpodobně i Lockheed Martin F-35 Lightning II. Ale byla upravena například i pro použití na letounech ruského původu. Modifikace střely je využívána také jako jedna z možných raket v systému protivzdušné obrany SPYDER objednaném i českou armádou.

Jak schopné jsou podle vás izraelské zbraně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články