Na Ukrajinu míří italsko-francouzský SAMP/T. Výrazně zlepší možnosti její protivzdušné obrany

Západní spojenci hodlají Ukrajině poslat další zbraně na obranu vzdušného prostoru, střely ze systému SAMP/T zvládnou zasáhnout i nejvyspělejší ruské střely.

i Zdroj fotografie: Armáda Itálie / Creative Commons / CC BY
                   

Jen několik málo systémů na světě dokáže ničit útočící balistické rakety nebo nadzvukové řízené střely, protože tyto schopnosti vyžadují opravdu vyspělou technologii. Jednou ze západních zbraní schopných se postarat i o takové hrozby je francouzsko-italský systém protivzdušné obrany středního dosahu SAMP/T. Země dokonce slíbily, že minimálně jednu baterii dodají na Ukrajinu, což by mohlo pomoci proti balistickým raketám nebo střelám Ch-22, což je zbraň odpovědná za nedávné zničení panelového domu v Dnipru.

Systém založený na střelách pro lodě

Systém SAMP/T nebyl vyvinutý samostatně, ale až na základě zkušenosti se střelami Aster 15 a Aster 30 zkonstruovanými na počátku 21. století. Tyto francouzsko-italské střely jsou určeny hlavně pro plavidla námořnictva jako jejich protivzdušná obrana. Používají se nejen na sestřelování letadel, dronů nebo vrtulníků, ale účinné jsou i proti nadzvukovým protilodním střelám nebo dalším hrozbám. Jsou tak kvalitní, že kromě Itálie a Francie se je rozhodla pořídit i Velká Británie a další země.

Proto se země tyto osvědčené střely rozhodly použít i v systému, v němž by se daly odpalovat ze země. V roce 2011 nakonec zavedly do výzbroje systém nazvaný SAMP/T založený na střelách Aster 30 vybavených posilovačem. To umožnilo zasahovat cíle až do vzdálenosti 120 kilometrů a výšky 25 kilometrů, ale záleží i na typu právě zaměřeného cíle.

iZdroj fotografie: Georges Seguin / Creative Commons / CC BY-SA

Systém prokázal schopnost zasáhnout nepřátelská letadla, různé střely včetně střel s plochou dráhou letu, protiradarových střel, a dokonce i taktických balistických raket. Proti dvěma zmíněným zbraním je SAMP/T účinný jen do vzdálenosti 15 kilometrů. Hlavice střely má hmotnost 15 až 20 kilometrů, je schopná zničit letouny a střely jakékoli velikosti. Naváděna je prostřednictvím radaru, na konci letu pak aktivním elektromagnetickým vyhledávačem.

Neobyčejně rychlé střely

Střely jsou velmi účinné, protože dosahují vysoké rychlosti až Mach 4,5, a to už 2,5 sekundy po startu. Jde o velmi vítanou schopnost, protože to umožňuje zasahovat i velmi rychlé protilodní střely, jako jsou Ch-22 používané Ruskem k útokům na ukrajinské pozemní cíle. Ukrajina zatím tuto schopnost postrádá.

Pokud je systém vybaven radarem dlouhého dosahu Thales GM400, je schopen detekovat cíle do vzdálenosti až 400 kilometrů. Jedna baterie má kromě radarů 4 odpalovací vozidla, každé s 8 střelami, ta mohou být umístěna až 25 kilometrů od radaru. Kromě toho je zde velitelské a řídicí vozidlo, ze kterého proudí pokyny k odpalování a zaměřování. Dále bývá baterie vybavena nabíjecími vozidly s jeřábem.

Jakou část své země by měla Ukrajina chránit se SAMP/T?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články