Hromadné mazání e-mailů v Česku: Týká se naprosto každého. Pokud nebudete skákat tak, jak pískají, máte smůlu

Máte e-mailovou adresu? Rovnou se s ní můžete rozloučit, právě probíhá hromadné mazání. Pravděpodobně se dotkne i vás.

i Zdroj fotografie: Sgroey / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V průběhu 1. prosince spustil Google očekávaný proces mazání neaktivních účtů. Jak můžete stále zálohovat svá data, e-maily a dokumenty? A které účty jsou ohroženy tímto mazáním? 

Mazání účtů

Vytvoření účtu u Google je rychlé a snadné, umožňuje přístup k řadě užitečných aplikací. Nicméně i tento internetový gigant neskládá svá data věčně. Již delší dobu bylo známo, že Google má v plánu od 1. prosince 2023 začít mazat neaktivní účty. Motivace však není pouze o ušetření úložného prostoru, neboť data a chování uživatelů představují cenný zdroj informací pro mnoho poskytovatelů cloudových služeb. Hlavním důvodem je bezpečnost: neaktivní účty představují podle Googlu riziko. Spolu s tím Google stanovil specifická pravidla pro správu neaktivních účtů. Podle těchto pravidel je účet považován za neaktivní, pokud nebyl využíván po dobu dvou let. V takovém případě si Google vyhrazuje právo účet smazat spolu s příslušnými údaji a navázanými aktivitami. 

Pozor na data

Důležité je zdůraznit, že tato pravidla platí pouze pro soukromé účty, nikoliv pro firemní, vzdělávací nebo jiné organizace, které nejsou tímto opatřením postiženy. Google si je vědom toho, že ne všechna data pod neaktivními účty jsou bezcenná. Před samotným smazáním účtu jsou uživatelé informováni prostřednictvím e-mailových oznámení, která jsou zasílána na adresu uvedenou při vytváření účtu, a také na adresu určenou pro obnovení účtu. Toto mazání se netýká pouze e-mailů, ale rozšiřuje se i na data z dalších Google aplikací, jako jsou dokumenty nebo fotografie uložené v Google Cloud, a to včetně chatů či zveřejněných videí na YouTube. Existuje několik výjimek.

 

iZdroj fotografie: Gmail.com

Jak se tomu vyhnout

Účet je nadále považován za aktivní po dvou letech nečinnosti, pokud splní alespoň jeden z následujících kritérií: 

  • byl použit k nákupu produktu, aplikace, služby nebo předplatného od společnosti Google, buď aktuálně nebo pravidelně
  • obsahuje dárkovou kartu s finanční hodnotou
  • vlastní zveřejněnou aplikaci nebo hru na platformě Obchod Google
  • jsou k němu přiřazeny probíhající aktivní odběry nebo aktivní finanční transakce
  • je definován jako vlastník aplikace na platformě Obchod Google
  • je spravován jako dětský účet v rámci aplikace Family Link
  •  byl použit k nákupu digitální položky, například knihy nebo filmu

 Pokud chcete zabránit vymazání svého dlouhodobě nevyužívaného Google účtu, je potřeba jednat. Účet zůstane aktivní, a tudíž nesmazán, pokud se do něj přihlásíte a provedete jednu z následujících akcí: odeslání nebo kontrola e-mailu, použití Disku Google, sledování videa na YouTube, sdílení fotografií, stažení aplikace, využití vyhledávání Google.

Zdroj: Google
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články