Vláda: Už brzy budeme kontrolovat vše, co si koupíte. Tomuto se žádný Čech nevyhne

Chodíte nakupovat? Pak se musíte připravit na to, že vás bude stát kontrolovat. Automaticky bude vědět o všem, co si koupíte.

i Zdroj fotografie: Aljona83 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Čeští spotřebitelé se brzy stanou předmětem důkladného dohledu. Úřady totiž začaly zkoumat nákupy v zahraničí, protože se objevily podezření z nekalých praktik. Místo aby se zaměřily na ty, kdo těchto praktik dopouštějí, se však kontrola rozšíří na všechny. Novela zákona, která převádí evropskou směrnici do českého práva, zasáhne nejen poskytovatele platebních služeb, jako jsou karetní společnosti, ale i další služby, například Revolut nebo PayPal. 

Vše se bude kontrolovat

Důraz se ale klade na povahu této nové povinnosti. Tyto společnosti budou muset pečlivě monitorovat transakce českých zákazníků směřující do zahraničí. Každý nákup v zahraničí, ať už ve společnosti v Polsku či v USA, bude zaznamenán a předán finanční správě. Tento krok by měl přispět k větší kontrole nad tokem daně z přidané hodnoty, kde se stále vyskytují finanční podvody, i když je to nyní lepší než dříve. Avšak Evropská unie sleduje tento cíl jako součást svých širších zájmů. 

Jde o zahraniční platby

Jak jsme již mnohokrát viděli, tato instituce nemá problém s omezováním soukromí občanů, což se zdá být vedlejším efektem mnoha jejích nařízení. Co to bude mít za následky? Důležitá informace je, že poskytovatelé platebních služeb budou muset od příštího roku evidovat platby z jiných členských států na české účty a odchozí platby českých zákazníků na účty v zahraničí. Konkrétní zákazník bude nahlášen finanční správě, jakmile překročí limit 25 přeshraničních plateb za jedno čtvrtletí. Pokud tedy za tři měsíce provedete pětadvacet nákupů v zahraničním obchodě, můžete očekávat, že se na vás úřady zaměří, aby zjistily, zda je vše v pořádku. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mnoho negativních dopadů

Navzdory zdánlivému omezení soukromí to bude mít i další negativní dopady. Nová povinnost poskytovatelům platebních služeb přinese obrovské náklady, až 100 milionů korun, které budou pravděpodobně přeneseny na zákazníky. Stejně tak i stát bude muset zvládnout větší administrativu, což opět zatíží daňové poplatníky, byť nepřímo.

Zdroj: Mix24
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články