Naléhavé: Rychle se podívejte na počítač a telefon. Došlo k obrovskému útoku, možná jste o vše přišli a ani o tom nevíte

Možná jste přišli o úplně všechna data a nemáte o tom ani tušení. Tohle se týká každého Čecha, měli byste si zkontrolovat počítač.

i Zdroj fotografie: Sapphireasa / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Cloudové úložiště Google Disk, známé svojí schopností ukládat a poskytovat přístup k souborům z libovolného připojeného zařízení, čelí závažnému problému. Někteří uživatelé hlásí, že náhle ztratili své soubory, a služba se vrátila k úložnému snímku z dubna až května 2023. 

Problém s daty

Tato informace byla zaznamenána serverem Bleeping Computer. Problém, který se začal objevovat na fórech podpory Google minulý týden, popisuje situaci, kde uživatelé zaznamenali ztrátu nedávných změn v datech a struktuře složek. Uživatelé vyjádřili své obavy ohledně této závažné situace, avšak podpora zatím nemohla nabídnout konkrétní řešení. První stížnost na ztrátu dat se objevila před šesti dny, kdy uživatel na fóru podpory Google oznámil ztrátu dat za posledních šest měsíců. 

Google má z ostudy kabát

Následovalo mnoho dalších stížností od uživatelů, kteří hlásili ztrátu důležitých pracovních souborů, některé z nich zahrnovaly ztrátu tisíců dokumentů. Jejich stížnosti se týkaly také ztráty souborů synchronizovaných desktopovou aplikací Google Disk, což vytváří kopii úložiště na počítačích uživatelů. Analýza aktivit na postižených účtech neodhalila žádné nedávné uživatelské změny, což podporuje teorii, že se jedná spíše o problém ve službě než o chybu uživatelů. 

iZdroj fotografie: Pxhere

Velký únik dat

Tým podpory Google ujistil postižené uživatele, že situaci intenzivně zkoumá, a zatím nemůže poskytnout předpokládaný termín řešení. Odborníci doporučují uživatelům, aby neprováděli žádné změny v kořenové složce/datech, dokud není problém vyřešen. Je zajímavé, že diskuzní fóra jsou obsluhována dobrovolníky, kteří mohou mít omezený přehled o cloudu, což vede k frustraci uživatelů ztrácených dat. Bleeping Computer oslovil Google pro aktuální informace o stavu vyšetřování, ale k uzávěrce této odpovědi nedostal.

Případy, jako je tento, připomínají důležitost pravidelného zálohování důležitých dat, i když jsou uložena v cloudu. Cloudové úložiště nemusí být neomylné, jak ukazují případy ztráty dat u několika renomovaných poskytovatelů.

Zdroj: Zive
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články