Varování: Objevil se další vir na Google Chrome. Pokud tento prohlížeč používáte, dejte si pozor. Brzy přijdete o vše

Používáte Google Chrome? Pak byste si měli dávat pozor, na oblíbeném internetovém prohlížeči se objevil nebezpečný virus.

i Zdroj fotografie: Amuzujoe / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Společnost ReasonLabs varuje před sofistikovaným malwarem, který se dokáže sám nainstalovat jako rozšíření do prohlížeče Google Chrome. Uživatelé nejsou schopni tomuto procesu zabránit, protože infikované rozšíření se stahuje automaticky při ilegálním stažení pirátských her.

Uživatelé Google Chrome

Riziko je spojeno především s uživateli prohlížeče Google Chrome, kteří se přiklání k nelegálnímu stahování her z torrentových serverů. Malware byl identifikován v instalačních souborech her jako Grand Theft Auto, Assassin’s Creed (specifický díl není uveden) a The Sims 4. V případě poslední jmenované hry se zdá, že malware zasahuje do dodatků, protože samotná hra je od podzimu 2022 volně dostupná.

Falešná rozšíření

Po stažení infikovaného souboru z torrentového serveru se spolu s hrou automaticky nainstaluje rozšíření do prohlížeče Google Chrome. Tato instalace probíhá bez výslovného souhlasu uživatele a téměř bez jeho vědomí. Předstírají, že jsou VPN službami a nesou názvy netPlus, netSave a netWin. Tato falešná rozšíření měla v obchodě Google již přes 1,5 milionu stažení, a v některých případech se mohou nainstalovat i do jiných prohlížečů, například Microsoft Edge.

iZdroj fotografie: Depositephotos
Na Google Chrome se objevil další nebezpečný virus.

Tato malwarová rozšíření předstírají funkci VPN a nabízejí i „předplatné“ ke zvýšení své věrohodnosti. Ve skutečnosti však sledují uživatele, kradou citlivá data, ovlivňují práci prohlížeče a omezují funkce jiných rozšíření. Po upozornění byla Google nucena odstranit všechny tři podvodné aplikace z obchodu Chrome.

Malware byl především zaměřen na východní Evropu, s největším výskytem v Rusku, na Ukrajině, v Kazachstánu, Bělorusku a Moldávii. Výstraha platí i pro uživatele v Česku, kteří stahují hry z nelegálních torrentových serverů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články