Skryté funkce zrcadla ve výtahu: Má ochránit cestující před možným útokem a pomoci klaustrofobikům

Výtahy, kde nenajdete zrcadlo, jsou dnes už poměrně vzácné, jde hlavně o velmi staré typy. Málokdo si uvědomuje, jak jejich přítomnost ovlivňuje prostředí a také naše chování.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Především moderní výtahy si už bez zrcadel prakticky nelze představit. Jsou už takovým pravidlem, že nás zarazí spíše jejich absence. Hrají podstatnou roli pro náš pocit bezpečí, mají také vliv na čistotu prostředí. Jde tedy jak o estetický, tak i bezpečnostní prvek, na který už jsme si zvykli. O to větší je pak ovšem šok, pokud vstupujeme do budov, kde fungují ještě opravdu staré výtahy. Kolikrát má člověk nutkání dát si hned vzápětí sprchu.

Vliv na vzhled

První myšlenka při pohledu do zrcadla je pro většinu lidí totožná. Jak vypadám? I nevědomky máme potřebu podívat se na sebe, zkontrolovat kravatu, účes, make-up. Zvláště před důležitou schůzkou nebo pohovorem je něco takového velmi záhodno. Přítomnost zrcadel ve výtahu to usnadňuje a kolikrát takto najdeme i nedostatky, které nám dříve unikly.

Činnost ostatních osob

Kolikrát jste se během cesty výtahem právě pomocí zrcadla podívali, co zrovna dělá někdo další? A kolikrát jste se na základě této kontroly cítili sami bezpečněji? Díky zrcadlu se cítíme pohodlněji a bezpečněji. Vidíme totiž, jestli nám někdo další třeba nesahá do kapsy nebo kabelky, aniž bychom si to uvědomovali.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Klaustrofobie a další fobie

Zrcadlo prostor výtahu opticky zvětšuje, což ulevuje lidem s klaustrofobií a dalšími úzkostnými poruchami. Mohou se tak soustředit právě na zrcadlo, nikoli na zeď, která jim jejich stav zhoršuje. Je to tedy opravdu užitečné po více stránkách.

Osoby se zdravotním postižením

Normální lidé o tomto asi tolik nepřemýšlí. Pravdou však je, že handicapovaným lidem se zrcadlo ve výtahu velmi hodí. Kolikrát je pro ně jednodušší nastupovat pozadu, zrcadlo tedy slouží doslova jako zpětné zrcátko. Pro tyto osoby je tak manévrování uvnitř mnohem snazší, a to v obou směrech – tedy během nástupu i výstupu.

Prevence sprejerů

Zajímavým dopadem je i skutečnost, že výtahy vybavené zrcadly se prakticky nestávají terčem vandalismu. Staré jsou běžně pokreslené i popsané nejrůznějšími obrázky a vzkazy. U těch moderních ale takové projevy najdete minimálně. A zrcadlo v tom hraje velmi podstatnou roli.

iZdroj fotografie: Pxhere

Páternoster

Specifickým případem je páternoster čili oběžný výtah. Jde o nepřetržitý řetěz kabin, které se pohybují neustále a téměř těsně nad sebou. Jejich výhodou je vysoká kapacita, nenáročnost na energie, spolehlivost a také rychlost použití. Páternoster přidává do funkce výtahu rychlost a spolehlivost eskalátoru. První takový byl instalován v Londýně roku 1884. Dodnes je lze najít jak u nás, tak i v mnoha evropských městech, hlavně v administrativních budovách.

Nevýhodou je praktická nemožnost přepravy pro postižené či pomalu se pohybující osoby. Malá rychlost komplikuje také použití ve výškových budovách. Zrcadla v nich nejsou, vysoká přepravní kapacita a menší kabina ovšem zpravidla vedou k samostatnému cestování, nejvýše ve dvojicích.

Čeho jste se kdy v zrcadle ve výtahu lekli?

Zdroj: O2
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články