Už od dětství vám vrtá hlavou, proč je na konci tyčky od lízátka dírka? Ne, nemá sloužit jako píšťalka

Lízátko je oblíbenou dětskou pochoutkou a například u inspektora Kojaka se stalo ikonickou součástí jeho postavy. S touto sladkostí je spojena i jedna záhada.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lízátko nebo jiná sladkost patřily k věcem, na které se hodně dětí těšilo po návratu ze školy. Mnoho značek i druhů bohužel už dávno neplní regály obchodů, další včetně lízátek ovšem zůstaly, i když třeba v odlišné podobě. Lidově se jim říká „cuc na špejli“ nebo „cuc na kládě“, existuje i rýmující se verze „cuc na kládě v čokoládě“. Ta se vztahuje spíš ke zmrzlině, protože čokoláda je nejčastější polevou.

Druhy lízátek mohou překvapit

Obecně je lízátko roksová cukrovinka, je tedy ze stejného materiálu jako normální balené bonbony. Někdy se v jeho nitru nachází žvýkačka nebo jiná drobnost, existují i sběratelské řady drobných hraček. Výroba obsáhla celé spektrum chutí, barev i tvarů, některá mají i sekundární funkci pro zábavu a jsou tak použitelná třeba jako píšťalka. Možnosti lízátek se však už dávno rozšířily za hranice pouhé pochutiny nebo dočasného pobavení.

iZdroj fotografie: Pxhere

Dnes existují například zdravotní lízátka s obsahem vitamínů, ženšenem nebo dalšími bylinkami. Jedná se o příjemnou cestu konzumace potravinového doplňku nebo základních vitamínů v případě dětí. V obchodech se zvířecími potřebami jsou také dostupná lízátka pro psy, většinou z lisované buvolí kůže. Mají nejčastěji příchuť hovězího masa a jejich účelem je posílení žvýkacích svalů zvířete.

Co ta dírka na tyčce?

Zatímco většina lidí si při zmínění lízátka vzpomene na ikonické chutě svého dětství nebo odměnu za návštěvu doktora, je s touto pochutinou spojen ještě jeden charakteristický detail. Na konci bílé tyčky, za kterou se lízátko drží, je totiž uzounká dírka. Dumali jste někdy nad tím, proč tam je a k čemu slouží? Možná jste na ni někdy (prakticky určitě neúspěšně) zkoušeli hvízdat. Jenže na to je opravdu moc úzká. Foukání se také moc nedaří, ale už jste blízko

iZdroj fotografie: Pxhere

Skutečné důvody jsou dva. I když jak známe lidi, dost možná někdo objevil nějaké další využití. V první řadě je to test, že je pamlsek správně upevněn jak zvenku, tak uvnitř. Zadruhé plní dírka preventivní funkci. Díky dírce je totiž tyčka prodyšná, takže se s ní děti nebo příliš horliví rodiče neudusí poté, co je samotné lízátko už zkonzumováno. Takže ne, pokud budete chtít na lízátko hvízdat, opravdu potřebujete to s píšťalkou uvnitř.

Jakou sladkost jste měli jako děti nejraději?

Zdroj: BHG

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články