Poznejte nejvyšší vnitřní vodopád. Je dlouhý 40 metrů a je lákadlem pro návštěvníky z celého světa. Vidět ho může úplně každý

Nejvyšší vnitřní vodopád padá v kaskádách z majestátního stropu areálu Jewel Changi na letišti v Singapuru.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Changi Airport Group
                   

Vír vody nepochybně zaujme oko každého návštěvníka, který tudy projde. Architektonický zázrak je centrem pozornosti celých davů už od doby, kdy Jewel v dubnu 2019 otevřelo své brány. Nicméně poměrně málo lidí ví, co se vlastně za touto vodní raritou schovává za mechanismus. Přitom už jen kruhový proud vody vyžaduje značnou adaptaci v exteriéru celé budovy. To je taky důvodem tvaru střechy areálu Jewel.

Skleněné šupiny a hromada trubek

Prosklená střecha kolem ústí vodopádu připomíná nevyhnutelně rybí šupiny. Tuto strukturu ve skutečnosti tvoří síť potrubí, která vodu přivádí do centrálního kruhu. Ten pak rozvádí vodu rovnoměrně po celém svém okruhu a vytváří onen nádherný efekt. Voda se pak dostává ze střechy až dolů do Sklepení číslo 3, kde je jímka. Tady je voda uskladněna a následně se pumpami opět dostává nahoru kolem celé budovy a cyklus se opakuje.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Changi Airport Group

Kromě mnoha nástrojů na regulaci proudu prochází Dešťový vír pravidelně důkladným čištěním. Během této operace je neaktivní po celý týden. Nezahrnuje to jen nějaké povrchní čištění, ale pečlivý odběr vzorků vody a odeslání do laboratoře na rozbor. Tak je zaručeno, že voda plní nejpřísnější limity kvality a její prohnání celou soustavou je naprosto bezpečné. Ostatně i údržba láká pozornost návštěvníků.

Sběr vody a nenápadná obsluha

Ačkoli si toho mnozí nejsou vědomi, obslužná místnost se nachází ve stejném sklepení jako jímka, jen u parkoviště. Tady jsou všechny pumpy a kontrolní mechanismy pro celý vodopád. Zatímco nádrže na vodu jsou uvnitř budovy, potrubí a pumpy se nachází kolem nich. Během deštivých dnů je voda sbírána a skladována v prostoru B 3, pak si to opět namíří nahoru až do kruhu. Pokud jsou nádrže plné, je zbývající voda využita k zavlažování nebo jinak.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Changi Airport Group

Samotný vodopád ještě obklopuje černý bazének a tvoří tak perfektní pozadí pro fotku na Instagram. Čehož pochopitelně využívají tisíce lidí. Do vody taky běžně dopadá hodně drobných mincí, které tam lidé hází pro štěstí. Toto chování není příliš záhodno a údržbáři pravidelně čistí prostor jak od nánosů špíny, tak právě od mincí. Rovnoměrně padající voda vytváří efekt vodní kůže, což je pro oko pohled doslova hypnotizující.

Zdroj: ChangiAirport

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články