Hledali trosky letadla, místo toho našli kus raketoplánu Challenger. Jde o zatím největší nález, prozradila NASA

Průzkum mořského dna může přinést lidstvu ještě mnohá překvapení, protože co je na dně oceánů, stále ještě přesně v mnoha případech nevíme.

i Zdroj fotografie: NASA / Public Domain
                   

Poblíž Floridy a Bermudského trojúhelníku filmaři, kteří pátrali po troskách letadel z druhé světové války, zaznamenali pozoruhodný objev. Nalezli trosky, ale jejich prozkoumání ukázalo, že se sice jedná o trosky letecké, ale mnohem mladší. Nakonec i NASA potvrdila, že zhruba šest metrů dlouhý kus, který se jim podařilo nalézt částečně zasypaný v písku, je součástí havarovaného raketoplánu Challenger.

Velký nález po 25 letech

Jedná se o vzácný objev, jaký se nepodařil zhruba čtvrt století. Polovinu trosek raketoplánu, který explodoval 28. ledna 1986, se stále nepodařilo najít a šance na jejich nalezení nejsou příliš veliké. Každopádně NASA a filmaři nějakou dobu s oznámením svého nálezu počkali. Protože před tím, než s ním vyšli na světlo, informovali pozůstalé všech sedmi astronautů, kteří tehdy při nehodě zahynuli.

Let, který měl označení STS-51-L, byl desátým letem Challengeru a dvacátým letem raketoplánu vůbec. Pozoruhodný byl i tím, že NASA povolila vzít na palubu i civilistu učitelku Christu McAuliffeovou, proto se těšil neobyčejné pozornosti. Jenže 73 sekund poté, co se raketoplán z mysu Canaveral na Floridě vznesl, ve výšce zhruba 14 kilometrů nad zemí explodoval. Trosky dopadly do obrovské rozlohy Atlantického oceánu.

Vlivem mrazu selhalo těsnění

Vyšetřování ukázalo, že příčinou nehody bylo selhání dvou speciálních O-kroužků na raketových posilovačích. Protože v době před startem byla velmi nízká teplota, ztuhly a přestaly dostatečně těsnit. Nakonec unikající horký plyn prohořel a dostal se i do externí nádrže. Aerodynamické síly a rotace roztrhaly raketoplán na kusy.

iZdroj fotografie: NASA / Public Domain

Pátrání po troskách trvalo asi tři měsíce, ale podařilo se najít jenom část. Experti se domnívají, že posádka mohla dokonce v prvním okamžiku havárii přežít. Z trosek ale neměla jak uniknout a tak i v tomto případě museli lidé zahynout při dopadu trosek kabiny na hladinu oceánu. Konstrukce raketoplánu a nosných raket se přepracovala a zpřísnily se všechny testy. I tak v roce 2003 havaroval raketoplán Columbia. Tentokrát při návratu z kosmu kvůli poškození na trupu raketoplánu. V roce 2011 mise raketoplánů skončily.

Jak nebezpečné jsou i dnes podle vás cesty do vesmíru?

Zdroj: LiveScience
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články