Tváří se jako státní web, jde však o stránku podvodníků: Jedno kliknutí znamená ztrátu peněz

Tváří se jako státní web, jde však o stránku podvodníků. Už první přihlášení znamená ztrátu údajů a následně pak prázdný bankovní účet. Nachytat se může každý.

platební údaje i Zdroj fotografie: Kushan Dhananjaya Marasinghe / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ani při vyhledávání na internetu si nemůžete být jistí, že vám vyhledávač nabídne pouze stoprocentně bezpečné a ověřené weby. Mezi výsledky vyhledávání se tak velmi často dostanou podvodné weby, které mohou nepozorného uživatele připravit o velmi citlivá data. Kromě podvržených stránek různých bank se jedná například o falešný státní web Portál občana.

Falešný státní web vás okrade o citlivá data

Na platformě X se nedávno objevil příspěvek Petra Drozdíka, který upozorňoval na aktuální podvodnou stránku v Google vyhledávači. Státní web Portál občana zde ve vyhledávání předčil falešný web s názvem Identita občana. Při nedostatečné pozornosti lze tyto dva weby jednoduše zaměnit, protože vizuálně jsou téměř nerozlišitelné. Pokud se uživatel na falešný web přihlásí pomocí bankovní identity, může nevědomky předat přístup ke svému bankovnímu účtu podvodníkům. Následné odcizení peněz je už jen pomyslnou třešničkou na dortu tohoto zdařilého podvodu.

státní web
iZdroj fotografie: S-536870912 / Creative Commons / CC BY-SA
Vždy si důkladně zkontrolujte doménu dané webové stránky.

Portál pro komunikaci se státem

Státní web Portál občana byl zřízen pro jednoduchou komunikaci se státem. Online a z pohodlí domova tak lze vyřídit jednoduché i komplexnější úřední záležitosti, aniž byste museli vážit cestu na úřad. Dále nabízí jednoduchou správu osobních dokladů a umožňuje přístup k datové schránce. Portál občana nabízí několik možností přihlášení a jednou z nich je i přihlášení pomocí bankovní identity. Takový druh přihlášení nepředstavuje na oficiálním státním webu žádné riziko. Pokud však bankovní identitu použijete na falešných stránkách, máte okamžitě zaděláno na pořádný problém.

falešný odkaz
Českem se valí nová vlna falešných SMS zpráv. Nachází se v nich falešný odkaz, který vyluxuje bankovní konto

Falešné a sponzorované domény

Kyberzločinci v tomto případě vyloženě spoléhají na nepozornost jednotlivých uživatelů. Podvodníci zakoupí několik falešných domén, které více či méně úspěšně kopírují doménu státního webu a u poskytovatele vyhledávání si zaplatí sponzorovanou reklamu. Díky tomu se falešný státní web objeví na předních příčkách ve vyhledávání. Nepozorný uživatel poté klikne na první odkaz, který mu vyhledávač nabídne. Vizuálně nelze falešné stránky od těch pravých téměř vůbec rozeznat a jednoduše tak může dojít k fatálnímu omylu. Při vyhledávání si proto důkladně všímejte názvu vyhledávané stránky i tvaru její domény.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články