Z ruského high-tech robota s umělou inteligencí se vyklubal člověk v kostýmu. Světové faux pas baví celý internet

Na fóru pro fanoušky robotiky byl představen robot Boris, který byl až podezřele podobný člověku. K překvapení všech se podezření potvrdilo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O tom, že roboti budou hrát v našem životě čím dál větší roli, pochybuje asi málokdo. Budou nahrazovat lidské pracovníky nebo jim alespoň pomáhat, posunou lidské technologie zase o krok dál a co je možná nejděsivější, můžou se stát náhradou za skutečné přátele. Zatímco někdo v nich vidí hrozbu, jiný s ženským robotem plánuje svatbu. 

Pohybově nadaný Boris 

Boris při příchodu na pódium ukázal velmi realistické taneční pohyby. Ruský kanál Russia 24 uvedl robota se slovy, že se již naučil docela dobře tančit. Kanálem zvaný „nejmodernější robot země“ také vedl rozhovor s hostiteli konference a publiku se pochlubil svojí znalostí matematiky a touhou naučit se kreslit. Po celou dobu byly Borisovy pohyby velmi realistické.

Video z fóra vyvolalo u lidí pozdvižení, protože robotovy pohyby byly až příliš podobné lidským. Buďto se tedy Rusku povedl mimořádný pokrok v robotice, nebo Boris nebyl tím, za koho ho vydávali. Ruský kanál 24 sice prohlásil, že se jedná o obrovský skok, ale nedůvěru lidí tím neutlumil. Naopak se spustilo vyšetřování.

Podvod nebo nedorozumění?

Ruský web TJournal začal vyšetřování poté, co nenašel uspokojivé odpovědi, například na otázku: „Jak ruští vědci získali hotového robota tak rychle, aniž by zveřejnili nějaké mezivýsledky?“ K tomu se přidaly pochybnosti ohledně tvaru robota, který připomínal spíše oblek pro člověka. TJournal zjistil, že robotický oblek Alyosha pochází z dílny společnosti Show Robots. Fotografie z konference navíc velmi jasně ukázaly, že robot měl lidský krk. 

Zatímco organizátoři technologického fóra Proyektoria podle svých slov nikdy netvrdili, že robot je skutečný, televizní zpravodajství na Russia 24 vydávalo robota za reálného. I kdyby všichni účastníci a organizátoři celou dobu věděli, že robot je muž v obleku, na otázku, co dělal na akci, která měla inspirovat ruskou mládež k zájmu o robotiku, nikdo neodpověděl.

Byl to podle vás podvod, nebo nedorozumění?

Boris předvádí své taneční umění

Zdroj: IFLScience, BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články