Zavolali mu z banky, za pár minut přišel o 200 000 Kč. Pokud tento hovor zvednete, čeká vás to samé

Muž zvedl telefon a během chvilky přišel o 200 tisíc korun. I tak závažný může být jeden falešný hovor, za kterým se skrývá podvodník. Na tyhle praktiky si dávejte dobrý pozor.

hovor nezvedejte i Zdroj fotografie: Tim Parkinson / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Opět se šíří velké množství podvodných telefonátů, na které by si měli dát všichni pozor. Muže ze Strakonic takový falešný hovor stál přes 200 tisíc korun. Myslel si, že mu volá pracovník jeho banky, který chce ochránit jeho úspory. Ve skutečnosti to byl rafinovaný podvodník, který ho chtěl o všechny úspory připravit. V tomto případě se mu to bohužel povedlo. Identita pachatele je zatím neznámá.

Falešný hovor od bankéře

Podvodník se 44letému muži v telefonu představil jako pracovník jeho banky. Jedná se o typický postup těchto podvodů, o kterém jsme zde už několikrát psali. Podvodníci často používají jména skutečných bankéřů, které si může oběť ověřit i na internetu, aby tak zvýšili důvěryhodnost svého podvodu. Přesně tak tomu bylo i v tomto případě, kdy falešný bankéř muže přesvědčil, že byl napaden jeho účet, a pokud chce ochránit své peníze, musí je co nejrychleji poslat na jiné „zabezpečené“ účty. Muž bohužel nepoznal, že se jedná o falešný hovor a do puntíku splnil vše, co mu údajný bankéř poradil. Během chvilky tak přišel o více jak 200 tisíc korun.

zvedla telefon
iZdroj fotografie: redspotted / Creative Commons / CC BY-SA

Kybernetické podvody narůstají

Policie České republiky o podobných typech podvodů pravidelně informuje na svých sociálních sítích i v médiích. Podle nejnovějších informací jsou kybernetické zločiny na vzestupu. Jen v roce 2023 policie registrovala přes 19 tisíc případů kybernetických podvodů. Jedná se jednak o podvodné hovory, dále o phishingové SMS zprávy či emaily, ale i o investiční podvody a podobně. Počet kybernetických zločinů každým rokem narůstá a momentálně činí až 11 % celkové kriminální činnosti. Jedná se o alarmující čísla, která jen dokazují, že podobný falešný hovor může brzy potkat i vás.

Netflix

Pozor, nejde o Netflix: Pokud dostanete takovou SMS, neodpovídejte. Okradou vás o dost peněz

Záludnost spoofingu

Jedna z věcí, která činí z podobných telefonních podvodů tak záludné riziko, je takzvaný spoofing. Jedná se o metodu, která podvodníkům umožňuje imitování skutečných telefonních čísel různých institucí, včetně známých bank nebo dokonce policie. To vše napomáhá tomu, aby oběť nepojala podezření, že se jedná o falešný hovor. Obezřetnost každého z nás je tudíž na místě. Pamatujte, nikdy neposílejte své peníze na neznámé účty, především pokud je na vás vyvíjen časový nátlak. Pokud máte o své finance strach, vždycky si takové informace ověřujte u jiných pracovníků vaší banky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články