Objednali jste si v poslední době balíček? Zkontrolujte si bankovní účet, můžou vás kvůli tomu připravit o všechny peníze

Pokud vám přijde zpráva od dopravní společnosti, zbystřete. Může se jednat o podvod, při kterém vás zločinci okradou o spoustu peněz. Naletět může opravdu každý.

mobilního operátora i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Podvodné SMS zprávy od falešných dopravců jsou opět na vzestupu. Podvodníci se vydávají za známé dopravní společnosti a snaží se z neopatrných a důvěřivých lidí vylákat přístup k jejich bankovnímu účtu. Vzrůstající obliba v nakupování na internetu těmto podvodům jen nahrává. Šance, že se podvodník trefí právě do chvíle, kdy oběť nějaký balíček skutečně očekává, je totiž poměrně velká. V takovou chvíli je úspěšnost podvodu nejvyšší.

SMS od dopravní společnosti

Nejvíce podvodů na dopravní společnosti se vyrojí v době, kdy hodně lidí nakupuje přes internet. Nejčastěji se tak takové podvody šíří před Vánocemi, Valentýnem nebo v období velkých výprodejů. Pokud oběť podvodu žádný balíček nečeká, na podobnou zprávu pravděpodobně vůbec nebude reagovat. Pokud však zrovna nějaký balíček čeká, může se velmi lehce nechat zmást. V takovou chvíli snáze uvěří domnělému problému s balíčkem, ke kterému podle SMS zprávy údajně došlo.

Podvodníci si nevybírají

Jejich podvodné portfolio je opravdu velké a ke svým podvodům využívají jména všech dopravních společností. V minulosti jsme už informovali o podobných podvodech, které využívaly jméno České pošty či Zásilkovny. Výjimkou však nejsou ani zprávy od falešného DHL, DPD, UPS nebo PPL. Znění podvodných SMS zpráv bývá velmi podobné a svou oběť vždy informují o nějakém problému, který brání doručení jejich balíčku. Často se jedná o chybějící doručovací údaje nebo zaplacení celního poplatku.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA

Každá taková zpráva obsahuje taky odkaz, který oběť přesměruje na falešnou webovou stránku dopravní společnosti. Pokud na takové stránce oběť vyplní své osobní údaje nebo údaje ke své platební kartě, podvodníci získají přístup k jejímu bankovnímu účtu. Takové riziko hrozí především v případě doplacení údajného cla, které se většinou pohybuje jen v řádu několika korun. Spousta lidí se nad takovou částkou ani nepozastaví a těch pár korun jednoduše zaplatí, aby mohli obdržet svůj balíček. Ve výsledku ale přijdou o mnohem víc.

Podvodná SMS

Objednali jste si balíček? Zkontrolujte si bankovní účet, brzy tam budete mít 0 Kč

Varovné znaky

Pokud podobnou SMS zprávu obdržíte, mějte se na pozoru. Podvodníci sice dokonale kopírují vzhled stránky dopravní společnosti i znění SMS zpráv, pár varovných znaků byste si ale měli všimnou vždycky. Prvním z nich je telefonní číslo. Podvodné SMS zprávy často přichází z čísel se zahraniční předvolbou. V takovém případě se automaticky jedná o podvod. Občas se však zprávy šíří i z tuzemských čísel. Dále si tedy všímejte URL adresy daného odkazu i webové stránky, které budou mít jiný tvar než skutečný dopravce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články