Nenechte se napálit: Tyto aplikace si nestahujete, okradou vás o tisíce

Stáhnete si ji na Google Play a ani netušíte, že jde o podvrh. Falešné aplikace Čechy okrádají o důležitá data, možná je máte v telefonu také.

Aplikace na telefonu i Zdroj fotografie: Juliescribbles / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Google Play v posledních letech výrazně zdokonalil bezpečnostní opatření, aby chránil své uživatele před nebezpečnými aplikacemi. I přesto by však uživatelé měli zůstat opatrní, protože internet nikdy není zcela bezpečný. Ne všechny WhatsApp aplikace jsou si rovny. Když se rozhodnete vyhledat aplikaci WhatsApp na svém Android telefonu v obchodě Google Play, pravděpodobně jako první narazíte na aplikaci WhatsApp Messenger od WhatsApp LLC. Toto je oficiální a důvěryhodná aplikace, kterou používá téměř 3 miliardy uživatelů každý měsíc. Je to snadno rozpoznatelné také podle více než 5 miliard stažení. Avšak méně obezřetní uživatelé by mohli být zmateni a uvěřit podvodníkům, nebo skončit v nechtěném předplatném. 

Falešné aplikace

Google již učinil opatření a neposkytuje automaticky alternativní WhatsApp aplikace ve vrchních výsledcích hledání (a stejné pravidlo platí i pro další velké aplikace). Vývojáři aplikací, kteří chtějí vydělat na úspěchu WhatsAppu, mohou platit za reklamu na Google Play, což znamená, že jejich aplikace se objeví výše ve výsledcích vyhledávání, dokonce i když jsou označeny jako „reklama“. Bohužel ne každý si toho všimne na první pohled. Mějte se na pozoru před aplikacemi, které se tváří jako nástroje pro WhatsApp, ale ve skutečnosti přidávají jen minimální hodnotu nebo obsahují reklamy a žádají vás o mikrotransakce. 

Whatsapp iZdroj fotografie: Depositphotos

Aplikací stále přibývá

Například aplikace Status Save  je pouze doplněk a zbytečně obsahuje reklamy a nákupy přímo v aplikaci. Dalšími příklady jsou Whats Web od ZipoApps nebo Obnova smazaných zpráv WA od Vidow, které nejsou nezbytné a představují riziko mikrotransakcí. Dejte si také pozor na aplikace, jako je 2Space, které slibují možnost dvou profilů na WhatsApp (přičemž základní aplikace umožňuje jen jeden profil). Pro tento účel je lepší používat oficiální WhatsApp Business aplikaci, kterou můžete provozovat současně s klasickou verzí pro osobní použití.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články