Facebook zadarmo? Kdepak, brzy se všechno bude měnit

Společnost Meta, provozující platformy jako Facebook a Instagram, se může brzy rozhodnout zavést placené předplatné, které bude dostupné pouze pro uživatele v Evropě.

Facebook i Zdroj fotografie: Book Catalog / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Toto opatření je pravděpodobnou reakcí na přípravu směrnice Evropské unie (EU) s názvem akt o digitálních službách (DSA), která má vstoupit v platnost v příštím roce a podstatně ovlivní způsob, jakým velcí internetoví giganti operují v Evropské unii ve vztahu k uživatelům. Tuto informaci uvedl deník The New York Times, který cituje tři nejmenované zdroje blízké společnosti Meta. Zatím se týká hlavně Facebooku a Instagramu, protože akt o digitálních službách se nejvíce dotkne právě těchto dvou sociálních platforem. 

Placené sociální sítě

EU má značné obavy z toho, jak Meta zpracovává a sdílí uživatelská data, zejména propojení dat mezi Facebookem a Instagramem. To umožňuje Metě cílit reklamu na základě sledovaného obsahu na jedné platformě na druhou. Cílem předplatného by bylo nahradit potenciální ztráty, které by Meta utrpěla kvůli nařízením DSA, které omezuje personalizovanou reklamu na sociálních sítích. To by mohlo značit, že Meta bude moci obchodovat s uživatelskými daty méně efektivně a ztratí část svých zisků. 

iZdroj fotografie: Vít Luštinec / Creative Commons / Public Domain

Co kdyby

Zatím je vše v oblasti spekulací, a není jasné, kolik by takové předplatné mohlo stát nebo kdy by bylo zavedeno. Mluvčí Meta zatím na tuto zprávu nereagoval. O vývoji budoucího předplatného bfaude záležet na jednáních mezi Meta a zástupci EU a na jejich případných kompromisech. Je však možné, že i další podobné společnosti zvažují podobná opatření.

Zdroj: Nytimes
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články