Zapomeňte na emise oxidu uhličitého. Metan je další skleníkový plyn, který si už lidstvo nemůže dovolit ignorovat

Během příštích desítek let je naprosto klíčové se zaměřit na oba plyny. Oba totiž stojí za globálním stavem planety.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejspíš jste už někdy slyšeli bajku o zajíci a želvě. Poselstvím příběhu je, že ten, co se pohybuje pomalu, ale stabilně, vyhrává závody. Jenže co se stane, pokud se závod změní z maratonu ve sprint? Badatelé v oblasti klimatu po celé dlouhé roky vnímali oxid uhličitý jako želvu z tohoto příběhu. Plyn byl pomalu se pohybujícím nepřítelem, kterého potřebujeme potlačit kvůli klimatu. A ano, minulé století byl skutečně hlavním viníkem skleníkového efektu.

Nový protivník na bojišti

Zajícem v globální bajce je metan. Jde o druhý nejčastější skleníkový plyn na zemi a v uzavření uvnitř atmosféry je asi 25krát výkonnější než oxid uhličitý. Jenže taky vydrží mnohem kratší dobu a v atmosféře vydrží méně než deset let. Takže byl poměrně dlouho přehlížen coby výrazná příčina oteplování naší planety. Tento pohled byl v poslední zprávě IPCC konečně opraven a emise metanu byly stanoveny jako priorita, kterou je potřeba bedlivě sledovat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mnoho lidí napadne, že největším zdrojem metanu na planetě budou asi krávy, což dává smysl. Zemědělství je obecně jedním z největších přispěvatelů emisí, hlavně kvůli živým zvířatům a jejich zažívání. Jenže metan pochází prakticky ze všech přírodních procesů jako je kompostování, močály a fosilní paliva. Navíc jsme v minulosti také podcenili metan uvolňovaný přímo lidskou činnosti. Tato hladina je nyní 10krát vyšší, než je záhodno.

Jak se dá metanu vlastně zbavit?

Zpráva IPCC jasně uvádí, že i když se metan objeví v atmosféře jen nakrátko, rozhodně má vliv na smrtící změny, které na klimatu pozorujeme. Abychom svět uchránili před obrazným pádem z útesu, kdy už nebude cesta zpátky, je třeba produkci metanu omezit stejně jako emise oxidu uhlíku. Kritické je to, co se bude dít v několika dalších dekádách. Už teď totiž vidíme větší požáry, větší sucha, úbytek zemědělské produkce a více záplav.

iZdroj fotografie: Se souhlasem uživatele Rudy and Peter Skitterians

S predikcí IPCC pro celkový závod budou nejdůležitější konkrétní postupy. USA se vydává správným směrem a metanová pravidla pro ropné a další společnosti jsou opět na stole. Producenti masa a mléčných výrobků testují nové technologie, aby produkci těchto plynů omezili. A mezinárodní skupiny a iniciativy pracují na klíčové složce, tedy plýtvání jídlem. Máme rozhodně co dělat a pomalá a stabilní práce už to tentokrát moc nezachrání.

Zdroj: PopularScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články