Statisícům Čechů hrozí, že přijdou o svůj e-mail. Je to vážné, tohle se pravděpodobně týká i vás

Máte e-mail? Pravděpodobně byste o něj brzy mohli přijít. Pokud si nedáte pozor, nebude to trvat déle než pár minut.

i Zdroj fotografie: abcMedia (screenshot)
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Seznam.cz rozšiřuje bezpečnostní opatření pro přihlášení uživatelů pomocí dvoufázového ověřování. Dříve bylo toto opatření dostupné pouze prostřednictvím aplikace Seznam, nyní však přibyla možnost využití autentizační aplikace a jednorázových hesel. 

Konec kontrolních otázek

Společnost také oznamuje, že od ledna 1. ledna 2024 zruší možnost obnovit přístup k účtu pomocí kontrolní otázky. David Finger, šéf divize E-mail.cz a Mapy.cz, vysvětluje, že dvoufázové ověřování s využitím TOTP (Time-based One-Time Password) poskytuje standardní zabezpečení, které chrání účet uživatele před neoprávněným přístupem i v případě, že dojde ke ztrátě nebo prolomení běžného hesla. 

Lepší ochrana

Podle Davida Fingera lidé často podceňují riziko zneužití svých e-mailových účtů. Riziko spočívá v možnosti, že útočník může zneužít odcizený účet k útokům na ostatní uživatele z adresáře, rozesílání škodlivého obsahu nebo spáchání podvodů na inzertních službách, přičemž se vydává za důvěryhodnou osobu. Seznam odhaduje, že ročně přijde o svůj účet až 200 tisíc uživatelů. Proto doporučuje, aby uživatelé nejen nastavili a pravidelně kontrolovali své bezpečnostní údaje, ale také povolili dvoufázové ověřování. 

iZdroj fotografie: Public Domain

Nové metody

Od nového roku bude možnost obnovit heslo pomocí kontrolní otázky odstraněna. Tato funkce byla v minulosti k dispozici a umožňovala uživatelům nastavit osobní otázky pro případ potřeby obnovení přístupu. Finger vysvětluje, že tato metoda poskytovala slabou a snadno prolomitelnou ochranu, která nesplňovala technologické standardy, a proto byla delší dobu zakázána. Uživatelé však nemusí mít obavy, že od 1. ledna 2024 nebudou moci přistupovat ke svým účtům na Seznamu. Jejich heslo stačí znát, a včas si nastavit jiné možnosti obnovení, jako je telefonní číslo, alternativní e-mail nebo ověření přes bankovní identitu.

Zdroj: Lupa
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články