Proč jsou sedačky v letadle vždy modré a kam si nejlépe sednout? Letuška prozradila tajemství, které si aerolinky nechávají pro sebe

Pokud jste častými klienty aerolinek, možná jste se někdy zarazili nad barvou sedadel. Je totiž jen velmi málo případů, kdy nejsou sedačky modré.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Modrá barva sedačky v letadle může být pro někoho skoro až symbolická. Jenže vysvětlení je o něco komplexnější. První generace těchto sedaček začaly aerolinky používat před několika desítkami let. Od té doby se této barvy drží naprostá většina leteckých společností. Podle britských vědců si lidé tuto barvu spojují s bezpečím a spolehlivostí. To je velmi důležité pro všechny, nejen pro cestující trpící strachem z letadel.

Nejen atraktivita barev značky

Kromě toho další výzkum ukázal, že lidé podvědomě volí firmy podle barev na logu, takže další bod pro klidnou modrou. Pak přichází na řadu důvody ryze praktické. Mnoho skvrn, poškození a potrhání totiž na tmavším odstínu snadno zanikne a sedačky tak lze používat mnohem déle. Světlejší bývají v první třídě, kterou si ovšem může dovolit méně lidí, tudíž se v tomto případě použití aerolinkám vyplatí. Látka se taky opotřebuje znatelně pomaleji.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zajímavé je použití červených potahů. K tomu došlo v letech 1970–1980. Následně ale přesedlaly firmy na modrou, protože sedačky zvýšily agresivitu pasažérů. Kromě barvy hraje roli také materiál, tedy látka nebo kůže. Je pravidlem, že dlouhé lety používají zásadně látku, hlavně ty mezikontinentální. Dovoluje totiž pokožce přirozeně dýchat, takže lidé nezažívají nepříjemné zpocení a minimalizuje se pocit nepohodlí.

Krátké lety a nepadnoucí okno

Na krátké vzdálenosti funguje ale umělá kůže perfektně. Je navíc extrémně odolná proti vodě, takže ani rozlité nápoje nejsou pro letušky problém. Látka, která se dává na vrchol sedačky, se jmenuje antimakasar a používala se na nábytek během viktoriánské doby. Jméno je odvozeno od makasarového oleje, kterým si muži běžně upravovali vlasy. Jde o extrémně mastný olej, který nechával skvrny při každém doteku, tato látka proti nim chrání.

iZdroj fotografie: Pixabay

Všimli jste si toho, že u mnoha sedaček máte sice okno, ale naprosto nic neuvidíte? Například je těsně za předchozím sedadlem? Aerolinky se obecně snaží nacpat do letadla co nejvíce míst. Výrobci letadel jim k tomu poskytují pravidla, jak je rozmístit správně, jenže tyto pokyny prakticky nikdo nerespektuje. Kolejnice na podlaze letounu dovolují aerolinkám vlastní organizaci sedaček a společnosti samozřejmě jednají ve vlastním zájmu.

Jak si vybrat to nejlepší místo?

Vzhledem k výše zmíněným skutečnostem není výběr místa nic snadného, ale i tak existuje několik triků. Existují weby, kde se dá najít skutečné rozložení sedaček u různých společností. Pokud nechcete poslouchat hučení motoru, volte místo blíže předku letadla, možná pak ale uslyšíte konverzace stevardek. Když se vám tato místa sehnat nepodaří, volte místo do uličky, je tam tišeji než u okénka, pokud tedy máte štěstí na spolucestující.

iZdroj fotografie: Pixabay

Místa vepředu mají ještě jednu výhodu, protože u vás bude začínat servírování jídla. Budete mít tedy větší výběr. Pasažéři vzadu mají málokdy volbu mezi rybou a kuřetem. Jestli jste vyšší postavy, určitě berte místo u nouzového východu. Je tam víc místa a nestrávíte tak celý let v křečích z pokrčených nohou. Pamatujte si ovšem, že tyto sedačky se nesklápí, aby nebránily případné evakuaci. To nemusí některým lidem vyhovovat.

Jaké místo v letadle máte nejraději?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články