Za doručení balíčku musela zaplatit poplatek 250 000 Kč. Dejte si pozor, ať ho nedoručí i vám

Policie ČR řeší důmyslný romantický podvod, během kterého přišla podvedená žena o 250 tisíc korun. Celý případ přitom zní neuvěřitelně. Stát se to ale může i vám!

podvodný e-mail i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Policie České republiky nedávno vyšetřovala případ ženy, která se stala obětí romantického podvodu. Muž, se kterým si několik měsíců psala, se vydával za lodního inženýra na cestě do Indie a důmyslnou manipulací z ní vylákal 250 tisíc korun. Bohužel se nejedná o jediný romantický podvod, který Policie ČR v nedávné době vyšetřovala.

Neuvěřitelný romantický podvod

Podle výpovědi se žena s údajným lodním inženýrem seznámila na sociálních sítích. Nějakou dobu si spolu dopisovali a žena brzy podlehla jeho vyznáním lásky a sama se do neznámého zamilovala. V tu chvíli se romantický podvod začal měnit v obyčejnou krádež peněz. Dotyčný ženě napsal, že došlo během plavby k poruše lodního šroubu, a tudíž museli nouzově zakotvit u neznámého ostrova. Svou historku ještě okořenil přepadením piráty, kteří údajně zabili dva jeho kolegy.

Z toho důvodu potřeboval dostat své osobní věci do bezpečí. Balíček tak měl zaslat právě podvedené ženě. Slíbil, že část poštovného zaplatí, ale bohužel nebude mít peníze na celou částku, takže část musí doplatit ona. Poblázněná žena chtěla svému vyvolenému pomoct, a proto udělala vše tak, jak jí dotyčný řekl. Během několika dní tak přišla o 250 tisíc korun a žádného balíčku se nikdy nedočkala. Když s ní dotyčný přestal komunikovat, konečně si uvědomila, že se stala obětí podvodu.

romantický podvod
iZdroj fotografie: Jason / Creative Commons / CC BY-SA

Velice podobný scénář

Bohužel se nejedná o jediný romantický podvod, který musela Policie ČR řešit. Ačkoliv se nejedná o nejrozšířenější druh podvodu, nejsou podobné pokusy ani žádnou výjimkou. Většina romantických podvodů má přitom velmi podobný průběh. Podvodníci si svou oběť vyhlédnou na sociálních sítích nebo seznamkách, kde působí pod falešnými profily. Své oběti si předem důkladně prověří podle dostupných informací a většinou se zaměří na potenciálně zranitelné ženy, které jsou krátce po rozchodu nebo jsou bohaté – nejlépe kombinace obojího. Výjimečně se obětí může stát i muž.

Podvodníci následně se svou obětí navážou kontakt a snaží se jí zmanipulovat brzkým vyznáním lásky. Často se vydávají za vojáky nebo cestovatele a své oběti balamutí srdceryvnými historkami, na jejichž základě je následně připraví o peníze. Poté přestanou komunikovat a mnohdy i smažou svůj falešný profil.

telefonní číslo

Posíláte někomu své telefonní číslo? Raději to nedělejte, Českem se šíří podvod, který vás kvůli tomu okrade o vše

Varovné znaky

Romantický podvod lze jednoduše rozeznat podle několika varovných znaků. Prvním z nich je rozhodně rychlé a vášnivé vzplanutí lásky po pár vyměněných zprávách. Další vykřičník by měla představovat velká dálka a neochota k osobnímu setkání a online hovorům. Zbystřit byste měli i při líčení fascinujících historek, na které navazuje žádost o zaslání peněz. V takovém případě se stoprocentně jedná o podvod, takže rozhodně nikomu neposílejte své peníze, pokud dotyčného osobně neznáte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články