Vlastníte zahradu? Brzy vám možná na účtě přistane 100 000 Kč, stačí si o peníze zažádat od státu

Každý, kdo má zahradu, má právě teď možnost obdržet 100 000 Kč. Stačí si o peníze zažádat od státu. Nabídka je ale časově omezená. Nepropásněte svou šanci.

zahradu i Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Peníze na víc se vždycky hodí, málokdy je však dostanete jen tak. Nová dotace vám však může na účet připsat až 100 tisíc korun, a přitom stačí jen vlastnit dům se zahradou. Péče o zahradu vyžaduje nemálo času i peněz. Především zalévání zahrady se může značně prodražit, a navíc vyčerpává zásoby pitné vody. V rámci iniciativy Novou zelenou úsporám se stát rozhodl podpořit majitele nemovitostí dotací zvanou Dešťovka.

Dešťovka zachrání vaší zahradu

Primárním účelem této dotace je podpora využívání dešťové vody pro zahradní a účelové práce. Zařízení pro odchyt a úschovu dešťové vody si však vyžádá nemalou investici, se kterou vám však může státní dotace výrazně pomoct. Za sto tisíc korun tak můžete vybudovat nový systém na odchytávání dešťové vody, který jednak přispěje ke zdraví planety a vám ušetří několik tisíc korun ročně. Zahradu tak můžete zalévat odchycenou dešťovou vodou, která vás ve výsledku nic nestojí. Kromě toho se dá dešťová voda využít také pro další účelové práce nebo ke splachování záchodu.

dešťová voda - odchyt
iZdroj fotografie: SuSanA Secretariat / Creative Commons / CC BY-SA
Nádrž na odchyt dešťové vody můžete pořídit za státní dotaci.

Nárok na dotaci má každý domek se zahradou

Na dotaci Dešťovka může dosáhnout v podstatě každý, kdo vlastní domek a zahradu. Nezáleží při tom, o jak velký pozemek se jedná nebo v jaké lokalitě se nachází. Nárok na ní mají dokonce i majitelé takzvaných řadových domků, které mívají v zadní části vybudovanou malou zahradu. Výše dotace se pak odvíjí od druhu zařízení na odchyt dešťové vody. Na nejvyšší částku dotace pak dosáhnou lidé, kteří chtějí péči o planetu pozvednout ještě o úroveň výše a využívat spolu s dešťovou vodou i odpadní, takzvanou šedou vodu.

Dojde světu záhy veškerá voda? V mnoha oblastech je odpověď zcela jasná

Dotací můžete získat víc

Dešťovka však není jediná dotace, díky které můžete zvelebit svou zahradu nebo dům. V rámci zelené úspory je k dispozici hned několik dotačních programů, které si můžete prohlédnout na tomto webu. Pokud plánujete renovaci své zahrady nebo domu, bylo by škoda takovou dotaci nevyužít. Přitom stačí jen podat žádost a následně postupovat podle pravidel dotace. Ačkoliv mohou na první pohled působit odstrašujícím dojmem, za ušetřené peníze trochu papírování určitě stojí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články