Vytvořte si počasí na míru. Jednoduché domácí experimenty předvedou i to, jak vzniká tornádo

Pomocí několika snadných pokusů na doma se můžete naučit hodně o základních procesech fyziky a také o počasí.

tornádo i Zdroj fotografie: iStock
                   

Počasí nás zasahuje všechny a jeho extrémy znatelně ovlivňují lidské životy. Nabízí se také otázka, kde se vlastně v přírodě berou tak obrovské síly jako tajfuny, zemětřesení, přívalové deště a další katastrofy. Tohle všechno je však jen extrémní forma příjemného větříku, který v létě na zahradě tak uvítáme. A celé počasí je vlastně jen energetickou výměnou, kterou způsobují pohyby různých teplot v našem okolí.

Jak vytvořit tornádo

Potřebujete vysokou sklenici na pití, lahev perlivé vody, stolní sůl a dlouhé míchátko. Nalijte do sklenky sodovku, aby byla ze 2/3 plná. Míchejte co nejrychleji, aniž byste ji vylili přes okraje, pak přidejte trochu soli. Dívejte se, jak bublinky oxidu uhličitého formují tornádo.

Jaké plyne poučení? Tornáda vznikají při střetu teplého vlhkého vzduchu se studeným a suchým. Často se vyskytují společně s bouřkovými mraky, které obsahují víry, tedy spirály stoupajícího vzduchu. Jak tento vír nasává okolní vzduch, pohybuje se stále rychleji a zaplňuje prostor.

Jak vytvořit vítr

Potřebujete dva plechy na pečení, dvě desky odolné vyšším teplotám, chňapky a velkou krabici. Dále suchý písek, led, vonnou tyčku, zápalky a nůžky. První plech naplňte pískem a dejte do trouby zapnuté na nejnižší výkon. Nůžkami odstřihněte předek krabice a dejte dovnitř vedle sebe podložky odolávající teplu. Druhý plech naplňte ledem a dejte na jednu z podložek. Ještě chvíli počkejte, aby se první plech zahřál, pak ho chňapkami vyndejte a dejte do krabice.

iZdroj fotografie: Pxhere

Umístěte oba plechy tak, aby se téměř dotýkaly. Zapalte vonnou tyčinku a držte hořící konec přesně mezi plechy. Kouř se bude vždycky pohybovat směrem k tomu s pískem. Jaké z toho plyne poučení? Plech s ledem ochlazuje vzduch nad sebou, což působí jeho pokles. Horký písek vzduch zahřívá a způsobuje jeho stoupání. Těsně nad pískem je tak vrstva tlaku a vzduch nad ledem tento tlak vyrovnává. Proto od chladného moře fouká na pevninu.

Jak můžete měřit rychlost větru

Budete potřebovat papírový talíř, čtyři papírové kelímky, barevnou pásku, napínáček s plastovým koncem a tužku s gumou. Ještě oboustrannou lepicí pásku a stopky. Jeden z kelímků zvenku olepte barevnou páskou. Na talíř nakreslete „X“, a to co nejblíže středu. Oboustrannou páskou přilepte každý kelímek k talíři tak, aby všechny mířily otevřeným koncem doleva a byly umístěny na všech 4 liniích nakreslených tužkou.

iZdroj fotografie: Pxhere

Do středu talíře zapíchněte napínáček a připíchněte celou konstrukci ke gumě na konci tužky. Najděte stránky, které uvádí rychlost větru ve vaší lokalitě. Pak spočítejte, kolikrát se kelímky otočí za 30 vteřin. Zopakujte to několikrát za den, takže budete moci spočítat rychlost větru a za chvíli nemusíte ani chodit na internet. Profesionální anemometry (větrometry) používají několik rotujících disků připojených na elektroniku, která otáčky počítá.

Skleníkový efekt v praxi

Potřebujete vysokou láhev od limonády, sklenici natolik malou, aby se vešla do lahve, teploměr a nůžky. Nůžkami odstřihněte dno lahve, odstraňte nálepku, ale nechte nahoře vršek. Do sklenice dejte teploměr, dejte ji na slunné místo a za hodinu zkontrolujte teplotu. Dejte láhev na sklenici a za hodinu opět zkontrolujte teplotu, srovnejte s předchozím měřením.

Druhá bude znatelně vyšší než ta první. Sluneční energie mířící do sklenice se totiž změnila v teplo, které nemůže pryč. Atmosféra naší planety funguje velmi podobně jako plastová láhev. Dovoluje energii ze slunce, aby prošla skrz, ale pak jí brání uniknout do vesmíru.

Který experiment jste zdárně provedli?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články