Vědci vyrobili barvu natolik bílou, že odráží skoro všechno světlo. Dokáže chladit budovy během horkých slunných dní, lépe než klimatizace

Stejně jako existuje dokonale černý pigment, který veškeré sluneční světlo pohlcuje, existuje i ultra bílá, která ho dokonale odráží.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ultra bílý nátěr je v mnoha ohledech svatým grálem nejen stavebních inženýrů. Experimenty na tomto poli už probíhají dlouhé roky a boj s globálním oteplováním tyto snahy ještě posílil. Důvody jsou nasnadě, protože takto natřené budovy by se samy ochlazovaly a to i pod přímým slunečním světlem. Rapidně by tak klesl teplotní příjem planety, což je jen jeden z mnoha způsobů, jak tento princip zužitkovat.

Opak dokonale černého pigmentu

Nová verze ultra bílé barvy odráží 95,5 % slunečního světla, které se dostane k jejímu povrchu. Tým badatelů nátěr testoval po dobu dvou dnů a to hlavně v momentech nejsilnějšího denního svitu. Když bylo slunce nejvýše na obloze, byla teplota objektu natřeného touto barvou o 1,7 stupně Celsia nižší než jeho okolí. V noci zůstala 10 stupňů pod teplotou svého okolí. Právě tohle bylo cílem dlouhodobého snažení v této oblasti.

iZdroj fotografie: School of Mechanical Engineering at Purdue University

Vědci dlouho pátrali po materiálu, který by budovu sám ochlazoval, potřeboval jen jednu aplikaci a byl spolehlivý v dlouhodobém horizontu. Právě tyto vlastnosti jsou klíčové pro dlouhodobou a bezpečnou aplikaci v širším spektru možností. Nejde totiž jen o budovy, ale obecné průmyslové využití v mnoha podobách. Patent se tak hodí například pro skladiště, výrobní haly nebo datová centra.

Budovy bez přídavné klimatizace

Průmyslové budovy musí dosud využívat klimatizační systémy. Ty se za prvé mohou porouchat, za druhé jsou energeticky náročné. Pokud by ovšem stejného efektu šlo dosáhnout právě touto ultra bílou barvou, jednalo by se o revoluci ve stavebnictví. Barva navíc neobsahuje kovové částice, což dovoluje její použití také na venkovní telekomunikační vybavení. Tyto stanice by se tedy daly chladit bez rizika narušení signálu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Barva splňuje podmínky pro komerční použití a cenově je srovnatelná, možná dokonce levnější. Klíčem k otestování všech vlastností včetně spolehlivosti je samozřejmě dlouhodobá venkovní aplikace. Tým momentálně zahajuje testovací nátěry pro zjištění odolnosti proti povětrnostním vlivům. Barva bude vystavena ultrafialovému světlu, prachu, vodě a dalším vlivům, aby byla ověřena její celková odolnost.

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články