Nemáte v peněžence desetikorunu z roku 1993? Sběratelé vám za vzácný kousek zaplatí 230 000 Kč

Každý, komu se doma válí desetikoruna z roku 1993, si může pískat. Jde o vzácnou minci, za kterou sběratelé zaplatí klidně až 230 000 Kč. Máte ji doma taky?

desetikorunu i Zdroj fotografie: Public domain / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Málokoho by napadlo, že i obyčejná desetikoruna může člověku vydělat téměř čtvrt milionu korun. Až na to, že taková desetikoruna není vůbec obyčejná. Bylo vyraženo pouhých tisíc kusů a dnes už se v oběhu téměř nenachází. Přesto můžete mít štěstí a třeba ji najdete ve vlastní peněžence. Jak takovou vzácnou desetikorunu vlastně poznáte?

Hledáme vzácnou desetikorunu

Hlavním poznávacím znakem je takzvané malé „kč“ na zadní straně mince. Jednalo se o prvotní vizuální návrh desetikoruny. Po vyražení zhruba tisíce kusů však autor tento návrh změnil a od té doby se razí desetikoruny s velkým „K“, jak je známe dnes. Prvotní kusy se tak staly vyhledávanou raritou každého sběratele a dnes jich v oběhu najdeme už velmi málo. Poslední exemplář byl při aukci vydražen za neuvěřitelných 230 tisíc korun. Je možné, že další kousek by dokázal tuto částku dokonce překonat.

vrácení přeplatku
iZdroj fotografie: Depositephotos
Nemáte náhodou v peněžence vzácnou desetikorunu?

Desetikoruna nebyla vyražena v Česku

Tato desetikoruna byla vyražena v roce 1993, tudíž se jednalo o součást první sady mincí, které byly raženy pro samostatný český stát. První série se navíc razila v mincovně v Hamburku, jelikož česká mincovna v Jablonci v té době ještě neexistovala. Všechny tyto historické okolnosti spolu s chybnou ražbou a malým počtem kusů činí z této desetikoruny skutečný poklad. Pokud takovou desetikorunu najdete, je velká šance, že za ni dostanete pořádný balík peněz. S menší pravděpodobností, že se ještě v oběhu nějaké kusy nachází, totiž exponenciálně roste jejich hodnota.

hodnota mince
Nemáte náhodou doma tuto minci? Před 20 lety ji měl v peněžence každý, dnes má hodnotu 100 000 Kč

Důležitý je celkový stav mince

Stejně jako u všech sběratelských předmětů i cenu této desetikoruny ovlivňuje její celkový stav. Měď, která se na výrobu desetikorun používá, nejvíce a nejrychleji podléhá oxidaci. Z toho důvodu jsou v oběhu nahrazovány častěji než ostatní české mince. Odborníci také varují, abyste se zkorodované vzácné mince nesnažili doma jakkoliv čistit. Takové pokusy by mohly vést k ještě většímu poškození, a tudíž také znehodnocení mince. Úmyslně poškozenou desetikorunu už by se vám nejspíš nepovedlo prodat a sběratelé by přišli o šanci získat další vzácný kousek do sbírky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články