Naléhavé: Okamžitě si zkontrolujte počítač i telefon, na internet unikla data 95 % Čechů

Používáte počítač a telefon? Pokud je vaše odpověď ano, pak jste pravděpodobně přišli o svá data a ani o tom nevíte.

i Zdroj fotografie: Amuzujoe / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Softwarová sledovací technologie slouží k vytváření profilů obrovského množství uživatelů, často zahrnujících velmi citlivá data. Nedávno byl odhalen do té doby neznámý sledovací nástroj jménem Patternz, který organizace ICCL (Irish Council for Civil Liberties) identifikovala ve spojitosti s reklamním systémem. 

Posílají si naše data

Podle zprávy ICCL využívá Patternz data z systému RTB (Real Time Bidding) k profilování více než pěti miliard jednotlivců po celém světě, a tyto profily následně prodává data brokerům. Tento sledovací software umožňuje uživatelům sledovat pohyb cílových osob a jejich dětí, a to pomocí informací získaných z RTB. Data z RTB dále umožňují odhadovat finanční situaci jednotlivců, duševní zdraví a další citlivé informace. 

Ví o nás vše

Podle ICCL je Patternz distribuován soukromou izraelskou společností, která již proslula díky jiným špionážním nástrojům, například Pegasus nebo Sherlock. Systém RTB je postaven na procesu, který umožňuje inzerentům nabízet online reklamní plochy v reálném čase. ICCL považuje obchodování s údaji RTB za vážnou hrozbu pro bezpečnost v rámci EU i USA. Tyto údaje totiž zahrnují i velmi citlivé informace o významných osobnostech a vojenském personálu. Zpráva rovněž ukazuje, že společnosti, jako je Google, posílají data z RTB i do zemí jako Čína a Rusko, kde mají bezpečnostní orgány přístup k těmto údajům. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Týká se to všech

Jeden z odběratelů dat, ruský datový broker AiData, pak prodává informace o lidech v Rusku, kteří navštěvují webové stránky s opoziční tematikou. ISSL varuje před rozsáhlou přítomností systému RTB na většině webových stránek a v aplikacích, což vede k šíření citlivých údajů bez odpovídajících bezpečnostních opatření. Během prověřování desítek tisíc internetových stránek ICCL zjistila, že dokonce i vojáci a političtí činitelé EU se stali cílem profilování ze strany RTB. Podle ICCL tak představuje RTB vážnou hrozbu pro národní bezpečnost jednotlivých zemí.

Zdroj: ICCL
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články