Věci, které v autě nesmí za žádnou cenu zůstat delší dobu. Řidiči si často neuvědomují, že riskují život celé rodiny

Nejen během letních veder se může váš vůz stát doslova saunou. Dejte proto pozor na to, abyste v něm nenechali některé z následujících věcí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud často jezdíte a auto je vaším druhým domovem, nepochybně v něm kromě technické výbavy máte spoustu dalších věcí. Jednoduše proto, že je s různou frekvencí potřebujete, nebo si to aspoň myslíte. Ne všemu ale dlouhodobý pobyt v příležitostně horkém prostředí svědčí a některé věci se mohou stát skutečným rizikem. Následující předměty proto v autě nikdy nenechávejte a noste je u sebe, kde budou ve větším bezpečí.

Léky

Pokud jste došli k závěru, že auto je pro léky ideální místo, jste na omylu. Často k tomu vede přesvědčení, že se jim nic nestane a určitě si je nezapomenete vzít. Opravdu to ale není rozumné. Prakticky všechna léčiva včetně tablet jsou citlivá na extrémní vedro i chlad. Protože je lékárny mají v pokojové teplotě ve stínu a etiketa radí jejich uchování v suchu, tmě a chladu. Jestli si je musíte brát s sebou přes den, nechte si je v pouzdře v tašce.

Minerální voda

Voda uvnitř průhledné plastové lahve může za správných okolností fungovati jako lupa a klidně zapálit potah sedačky. Vlivem vedra se také mnohem snáze rozpouštějí všechny škodlivé složky, které pak dostáváte do těla. Nemluvě o tom, že teplá minerálka se rychle zbaví bublinek a prakticky už se nedá ani pít.

Krémy na opalování

Letní vedro s nimi neudělá nic jiného, než že postupně rozloží účinné látky v nich obsažené. Jakákoli účinnost těchto prostředků se pak citelně sníží. Lahev či dóza se navíc vlivem tepla roztahuje a klidně může i prasknout, následkem čehož vám krém vyteče na sedačku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Deodoranty a jakékoli spreje

Obsah ve spreji je natlakovaný a vlivem horka se bude ještě více roztahovat. Prakticky jakákoli lahvička tohoto typu je pod stálým sluncem potenciální bombou.

Telefony, tablety, notebooky, elektronika

Vysoká teplota neprospívá ničemu, co je poháněno baterií. Hlavně černé notebooky vystavené dlouhodobě slunci (volně položené na zadním sedadle) jsou jako na mučidlech. Moderní Li-Ion baterie jsou na teplotní výkyvy zvláště citlivé. Teploty nad 35 stupňů Celsia tak mohou tuto součást nevratně poškodit. Týká se to hlavně věcí od Applu, tedy MacBooků, iPadů a iPhonů.

Alkohol, hlavně víno a pivo

Pokud si v létě necháte uvnitř plechovku piva s vidinou příjemného požitku, dost možná se vám po otevření protočí panenky. Sluneční paprsky totiž rozloží uvnitř obsažené kyseliny, které na sebe vážou další proteiny. Vzniká tak zápach, který si nezadá s výměškem skunka pruhovaného. A zkušení sommelieři varují také před vínem v autě. Jeho vystavení slunci zlikviduje chuť stejně spolehlivě. Proto se dělá v tmavých lahvích, které ho chrání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Aromatické svíčky

Někteří řidiči chtějí ušetřit za vonné stromečky a další pomůcky pro zlepšení vnitřní atmosféry. Jednoduše si tedy někam na sedačku položí vonnou svíčku. Ne úplně špatný nápad, nicméně naprosto nevhodný do veder. Ačkoli svíčka vypadá pevně, vosk se záhy stane rosolem a pravděpodobně se přilepí k povrchu. Hlavně majitelé kožených sedaček by se tohoto měli vyvarovat, jinak jim hrozí pracné oškrabování vosku.

Děti a zvířata

Letos se objevilo hned několik videí, kdy museli policisté dostávat ze zamčených aut kojence, protože rodiče si „na chvíli odběhli“. Není tedy od věci připomenout, že v autě za žádných okolností nelze nechat bez dozoru malé děti či zvířata. A to ani v případě, že si jdete odskočit na dvě minuty. Nikdy nevíte, co vás může zdržet, a k přehřátí dětí i domácích mazlíčků dochází velmi rychle.

Co jste naposledy zapomněli v autě víc jak měsíc?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články