Ukrajina adaptuje malé drony na speciální operaci. Jejich misí bude shazovat na ruské jednotky Molotovovy koktejly

Armádní drony už ruským konvojům a těžké technice při invazi na Ukrajinu poměrně zatápí. Tamní úřady ovšem vyzvaly ke spolupráci také civilní techniku.

i Zdroj fotografie: S vědomím Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa Narodowego
                   

Ukrajinské úřady oficiálně vyzvaly dobrovolníky z řad civilních majitelů dronů, aby upravili svoje stroje pro válečné využití. Méně než dva týdny po tomto apelu se objevují civilní drony, které na ruské jednotky shazují Molotovovy koktejly. Kombinace inovace, týmové práce a tradice sovětské éry „montování věcí dohromady“ jakýmkoli funkčním způsobem tak nese své ovoce. Hořlavá donáška už se objevila i na fotkách New York Postu.

Záměna s oficiální produkcí

Zmíněný zpravodaj ovšem nezachytil konkrétní značku strojů a následně tvrdil, že se jedná o drony Ukrainian Territorial Defence Forces. Ve skutečnosti byly drony vylepšeny poutacím systémem pro upevnění Molotovova koktejlu z pivní lahve. Ten je určen pro cíle v ruské armádě. Zapojení dronů zahrnuje spolupráci UTDF, které trénuje dobrovolníky odboje hlavně ve výrobě koktejlů a ovládání strojů. Ruku přiložil i pivovar Pravda.

iZdroj fotografie: Pxhere

Kdokoli touží svlažit své hrdlo produkty od malého, uměleckého a vysoce vlasteneckého pivovaru, musí ovšem momentálně počkat, protože firma je ve státních službách. „Náš pivovar přestal 24. února s vařením piva a začal vyrábět Molotovy, abychom vyhráli válku!“ Produktová stránka „nápoje“ informuje zákazníky, že „Mohou přispět koupí koktejlu.“ Každá láhev zápalné směsi stojí 100 ukrajinských hřiven (asi 76 korun).

Zvláštní dodávka přes ruské jednotky

Pro objednávky nad 25,12 dolarů nabízí pivovar dopravu zdarma. Aktuálně to nejspíš znamená přelet nad ruskými jednotkami pomocí domácích dronů. Láhev je na nich naležato, zřejmě aby nepřekážela výhledu přímo dolů. Držadla ve tvaru L svírají láhev u dna i hrdla. Kolem lahve je ještě plastový proužek, který po shození Molotova zůstává na místě. To naznačuje shození zadem, což vede k úpravě zadní kamery.

Ať už to funguje jakkoli, spojení dobrovolných „dronařů“, ukrajinských úřadů a pivovarníků ukazuje další vyostření střetů. A nevypadá to, že by se jednalo o poslední partyzánskou akci. Nakonec modifikace dronů nemusí končit u pivních lahví. Mohou následovat plynové bomby nebo granáty. Takto drony využívaly mexické drogové kartely nebo radikální skupiny z Blízkého východu. Nevyhnuly se jim ani ukrajinské separatistické regiony.

Jaké další podoby podle vás tento konflikt nabere?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články