Pivo by se pro nejlepší možný požitek mělo konzumovat studené. Problém ovšem je, že v běžné lednici trvá tento proces několik hodin. Existují ovšem i jiné cesty.
Ne, nemluvíme teď o mrazáku. Ano, můžete do něj dát lahve hned po příchodu z obchodu. Pokud si ale nedáte pozor a zapomenete na ně, nejspíš vám mrazem explodují. V takovém případě nebude žízeň vaším největším problémem. Následující seznam uvádí několik prověřených a otestovaných způsobů, jak z teplého piva udělat skutečné potěšení. Takže i když jste koupili novou várku jen hodinu před obědem, můžete si ho v klidu dopřát.
Dejte ho do ledu a přidejte trochu soli
Ponořit pivo do ledové vody nebo ho obložit ledem zní jako zcela očividný způsob chlazení. Proces se dá ještě vylepšit tím, že do vody přidáte trochu soli. Proč zrovna sůl? Její přítomnost sníží teplotu tání ledu. Ten se tím pádem rozpustí rychleji, jeho chlad se ale musí někam přenést, ne? Ano, ochladí mnohem rychleji okolní vodu a také piva, která jste do ní dali.
Studený zábal a pobyt v mrazáku
Namočte utěrku nebo ručník, pivo do něj zabalte a všechno dejte do mrazáku. Můžete použít i mokré papírové utěrky, princip je stejný. Jak se voda v látce odpaří, vytáhne teplotu i z piva, které se tak ochladí rychleji. Použijete-li tento postup při uložení piva do lednice, můžete čas potřebný k ochlazení srazit až na polovinu. Ideální pitné teploty asi 7 stupňů Celsia tak dosáhnete už za 2 hodiny.
Kouzlo se suchým ledem
Pokud jste schopni opatřit si nějaký suchý led, máte najisto vyhráno. Tato perfektní chladicí látka dostane vaše pivo i na teplotu -78,5 stupňů Celsia. Tedy takovou, že je lepší se na nějakou dobu vyhnout přímému kontaktu. Je to jako mrazák, jen mnohem rychlejší a silnější.
Jak pomáhá měď
Teď jste možná nakrčili obočí, jak může pivo ochladit právě tento kov. Ve srovnání s hliníkem je však měď o 60 % lepší tepelný vodič. Už svítá? Dokáže tedy urychlit i vychlazení piva. Opatřete si kus měděné folie a do ní zabalené pivo vložte normálně do lednice.
Zásah stlačeným vzduchem
Nestandardní postup pro extrémní situace. Pivo v plechu můžete profouknout stlačeným vzduchem. Udělejte to opravdu zblízka a udržte proud po 1 minutu. Při správném provedení spatříte na povrchu ledové krystalky. Hlavně si jimi ale nezacpěte vstupní otvor, abyste mohli nápoj normálně nalít.
Včasný nákup, včasné ochlazení
Trochu hraběcí rada, je ovšem opravdu nejjednodušší myslet dopředu. Nakoupíte-li s předstihem, budou mít piva v lednici (pokud je tam nezapomenete dát) dost času dosáhnout správné teploty. Klasická lahvová piva v obchodech většinou nenajdete v lednici, prostor je ovšem klimatizován. Tím pádem je lokální teplota dobrým základem. Není tedy od věci vzít si termotašku a zkusit zachovat aspoň ten zlomek chladu, který ponesete domů.
Většina ledniček má dnes zvláštní držáky nebo sekce pro nápoje, včetně držáků na lahve. Někde najdete dokonce možnost speciálního vnitřního režimu určeného právě pro cílené vychlazení. Případně si můžete držet doma určité zásoby ledu a i v lednici udělat pivu „lůžko“ z kostek popsané v prvním bodě.