Varování: Pokud používáte tuto aplikaci, raději si zkontrolujte bankovní účet. Až 150 000 Čechů se stalo terčem hackerů

Novým terčem hackerů se stal také Český rozhlas. Během útoku odcizili citlivé údaje všech 150 000 uživatelů. Policie pátra po vinících a Český rozhlas napravuje škody.

velké peníze i Zdroj fotografie: / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Terčem hackerů se může stát každý z nás. Při svých podvodech se neštití vůbec ničeho. Jejich útoky cílí na citlivé osobní informace běžných občanů, díky kterým mohou následně získat přístup k vašim penězům. Jeden z posledních útoků mířil dokonce na Český rozhlas. Pokud máte v telefonu nainstalovanou mobilní aplikaci mujRozhlas, zbystřete.

Co je cílem hackerů?

Při útoku hackeři odcizili citlivá data všech uživatelů mobilní aplikace Českého rozhlasu. Statistiky uvádí, že se jedná až o 150 tisíc uživatelů. Hackeři tak získali jejich přihlašovací údaje, včetně hesel a dalších citlivých informací. Pokud jste se terčem hackerů stali i vy a používáte stejné heslo pro všechny své internetové účty, mohou útočníci snadno získat přístup k mnoha dalším věcem. Cílem může být vaše emailová schránka, věrnostní program u oblíbeného obchodníka nebo dokonce přístup k vašim financím.

český rozhlas terčem hackerů
i

Proč se stal terčem hackerů právě Český rozhlas?

Krátce po útoku, který se stal 20. prosince, proběhla intenetem informace, že útok hackerů může mít také politický motiv. Terčem hackerů se totiž Český rozhlas stal v den, kdy měl vysílat konferenci o válce na Ukrajině. Tuto teorii vyjádřil na svém twitterovém účtu také prezident Petr Pavel. Podle něj je to jen další důkaz toho, jak moc lidem vadí různé diskuze ohledně dění na Ukrajině. Policie, společně s kybernetickou informační bezpečností (NÚKIB), původ útoku stále vyšetřuje a zatím není jisté, zda se jedná o jeden ze způsobu informační války, nebo o klasický hackerský útok.

Jsem uživatelem. Co mám dělat?

Pokud jste i vy nešťastnou obětí tohoto útoku, jednejte rychle. V prvním kroce si změňtě své přístupové heslo do aplikace. Pokud toto heslo používáte pro více svých aplikací a účtů, změňte jej všude. Kvůli správnému zabezpečení byste měli pro každou aplikaci a každý účet používat jiné originální heslo. Tím snížíte riziko, že hackeři získají přístup k celému vašemu životu a všem citlivým informacím.

O útok se zajímá také Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Na jeho stránkách můžete nalézt cenné informace a rady k tomu, jak správně zabezpečit své účty a chránit tak svá citlivá data. Toto zabezpečení určitě nepodceňujte, protože terčem hackerů se může stát každý z nás.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články