Česká televize našla způsob, jak si na nás došlápnout: Poplatky budeme platit úplně všichni, vyhnout se tomu je nemožné

Česká televize našla způsob, jak si na nás došlápnout. Teď už budeme poplatky platit úplně všichni, vyhnout se tomu je nemožné. Nahlásí nás naši mobilní operátoři.

česká televize i Zdroj fotografie: Chmee2 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Koncesionářské poplatky jsou v posledních týdnech hojně probírané téma. Kromě chystaného zvyšování koncesionářských poplatků se však řeší také otázka toho, kdo by je měl platit. Zatímco doposud byly povinné pro každou domácnost, která vlastní televizi nebo rádio, nově se budou vztahovat na každou domácnost s připojením k internetu. Česká televize argumentuje tím, že i na telefonu s mobilními daty lze sledovat její vysílání.

Česká televize chce peníze od všech

Koncesionářské poplatky platí každá domácnost, která vlastní televizi či rádio. Z těchto poplatků se následně hradí provoz veřejnoprávních médií, jako je Česká televize nebo Český rozhlas. V současné době se na platbách koncesionářských poplatků podílí zhruba tři miliony domácností. Tyto domácnosti brzy čeká navýšení koncesionářského poplatku na 160 korun měsíčně, jak uvádí web Aazdraví.cz.

Většina mladých lidí však koncesionářské poplatky neplatí, protože televizi nevlastní a klasické televizní vysílání nekonzumují. Může za to především rozmach internetových streamovacích stanic, jako je Netflix nebo Max (bývalý HBO Max), které představují příjemnější formu zábavy. Tento úbytek plátců však veřejnoprávním médiím škodí, a proto by se povinnost platby měla rozšířit na každou domácnost s internetovým připojením.

filmy a seriály
iZdroj fotografie: Nenad Stojkovic / Creative Commons / CC BY-SA
Koncesionářské poplatky už nebudou platit pouze domácnosti, které vlastní televizi, ale všichni.

Na internetu jde sledovat cokoliv

Česká televize má na věc poměrně jasný názor, neboť i na internetu lze konzumovat vysílání veřejnoprávních médií. Ačkoliv je tento argument v podstatě neprůstřelný, stále se najde několik odpůrců. Skutečnost, že lze na tabletu či mobilu s internetovým připojením sledovat veřejnoprávní média, totiž neznamená, že o ně mají lidé skutečně zájem. Úroveň vysílání a pořadů veřejnoprávních médií čelí už delší dobu kritice širší veřejnosti. Mnozí tak nevidí v platbě koncesionářských poplatků smysl.

vrácení přeplatku

Češi, kteří mají doma televizi, musí zaplatit tučný poplatek. A to i v případě, že ji nesledují

Česká televize si chce navíc ulehčit práci s dohledáváním domácností, které momentálně poplatky neplatí. Žádají tak, aby jim potřebná data poskytli mobilní operátoři, kteří mají přehled o tom, kdo využívá mobilní data a jiné internetové připojení. Podle předběžných dohadů by se tak placení koncesionářského poplatku mělo rozšířit až o 600 tisíc domácností.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články