Hrací karty s malým poznávacím znamením mají dnes hodnotu přes 1 000 000 Kč. V 90. letech je měl doma každý

Našla doma staré hrací karty, pak je prodala za 1 000 000 Kč. Karty s Pokémony mělo kdysi doma každé dítě, dnes se jedná o žádané sběratelské zboží.

hrací karty i Zdroj fotografie: Monstarules / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sběratelství získává v poslední době na oblibě. Kromě tradičních známek nebo mincí se však v dnešní době sbírá téměř cokoliv. Hrací karty, staré hračky nebo třeba staré video hry. Právě hrací karty tvoří velkou část sběratelského světa a jejich výrobci podle toho uzpůsobují vydávané edice. Kromě klasických hracích karet z dob ČSSR tak existují různé sběratelské karty s fotbalisty nebo hokejisty. Největší oblibě se však těší sběratelské karty s Pokémony.

Hrací karty vystřídaly sběratelské karty

Japonská hra a následně seriál Pokémon byl v 90. letech velmi populární. Už v roce 1998 začaly vycházet první sběratelské karty s postavičkami. Svou oblibu si však Pokémoni udrželi až dodnes a sbírání kartiček s Pokémony je snad ještě populárnější než tehdy. Pokémon Company za celých 25 let působení vydala už přes 50 miliard různých kartiček, které putovaly do sbírek nadšených fanoušků. Stejně jako u všech jiných sběratelských předmětů i zde se rozlišují běžně dostupné a vzácné karty. Nad nimi pak stojí ještě úplné rarity, jejichž cena se může pohybovat i v řádu milionů korun.

hrací karty
iZdroj fotografie: Monstarules / Creative Commons / CC BY-SA
Hrací karty s Pokémony mají hodnotu i milionu korun.

Co určuje cenu karet?

Zatímco běžné hrací karty lze koupit jen za několik málo stovek korun, sběratelské karty vás mohou přijít i na několik desítek či stovek tisíc. Na konečnou cenu sběratelských karet má přitom vliv hned několik faktorů. Prvním z nich je samotný náklad, v jakém byly vyrobeny. Čím méně karet společnost v dané sérii vydala, tím vzácnější se postupem času stávají.

V případě Pokémonů hraje roli i jazyk karet. Nejcennější jsou karty v japonském jazyce, kterých bylo vydáno něco málo pod 15 tisíc druhů, jak uvádí web Události247.cz. Hned v závěsu jsou karty v anglickém jazyce, kterých bylo vydáno jen o málo více. U nás se nejčastěji objevují právě ty z anglického vydání.

staré hračky

Máte doma staré hračky či vzácné hudební desky? Sedíte na milionech, dnes mají astronomickou hodnotu

Důležitý je i stav karet

O finální ceně dále rozhoduje také jejich celkový stav. Vášniví sběratelé se tudíž o své karty náležitě starají, aby předešli jakémukoliv poškození. Zatímco hrací karty jsou běžně skladovány v originálních krabičkách, sběratelské karty se uchovávají ve speciálních albech. V nich si pak mohou sběratelé své karty prohlížet aniž by jakkoliv ohrozili jejich stav.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články