Bude do budoucna možné těžit elektřinu z bouřek? Zachycení této energie a její další použití přináší celou řadu výzev

Vítr a sluneční energie se staly hlavními šampiony čisté energie. Další možností by možná mohlo být využití blesků.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ano, je velmi lákavé představit si využití elektřiny vypuštěné přírodou během bouřky. Ostatně takový průměrný blesk obsahuje přibližně 5 miliard joulů. Ovšem zachycení této energie a její další použití přináší celou řadu výzev. První hádankou už je jen to, kde takový blesk udeří. I když se totiž po celé Zemi objeví zhruba 100 blesků za sekundu, samotné výboje jsou nevyzpytatelné a nepředvídatelné a jen některé dosáhnou země.

Lákavá možnost s mnoha problémy

Další výzvou by byla přeměna této energie do využitelné formy. Objekt, který je zasažen bleskem, může mít i přes 20 000 stupňů Celsia a generovat něco kolem sta milionů voltů. Jenže nemáme vybavení, které by vydrželo takto extrémní podmínky, nemluvě o schopnosti takový náboj zachytit. Jakákoli energie by musela být využita okamžitě, případně uskladněna.

iZdroj fotografie: Pixabay

Třetí okolností je prostá skutečnost, že náročnost a nákladnost těžení elektřiny přímo z blesků by nevyvážila získaný objem energie. Náklady by byly zkrátka mnohonásobně vyšší než výtěžnost takového zdroje. Pět milard joulů z jednoho blesku odpovídá zisku přibližně 1 400 kWh. To je dost energie pro jednu průměrnou britskou domácnost na 4 měsíce, což zní velice lákavě.

Se současnou technikou efektivně neproveditelné

Problém je, že při celém procesu by se významná část této energie uvolnila do atmosféry v podobě tepla. Všechny tyto okolnosti poměrně jasně vysvětlují, proč byl osud poslední společnosti, která tuto myšlenku reálně zvažovala, takový, jaký byl. Americká společnost jménem Alternate Energy Holdings vzdala snahy v roce 2007 s prostým prohlášením, že se to zkrátka nedá realizovat.

iZdroj fotografie: Pixabay

V otázce energetiky obecně existuje jeden klíčový problém. Je jím skutečnost, že neumíme energii efektivně a dlouhodobě skladovat. Tím pádem jakkoli získaná energie bez ohledu na zdroj musí být v zásadě okamžitě využita. Pokud by byl tento problém v budoucnu vyřešen, budou nejspíš úvahy o těžbě z blesků a podobné nápady zbytečné, protože výtěžek ze zatím zvládnutých zdrojů bude možné skladovat jako konzervy.

Zdroj: Science Focus

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu