Bude do budoucna možné těžit elektřinu z bouřek? Zachycení této energie a její další použití přináší celou řadu výzev

Vítr a sluneční energie se staly hlavními šampiony čisté energie. Další možností by možná mohlo být využití blesků.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ano, je velmi lákavé představit si využití elektřiny vypuštěné přírodou během bouřky. Ostatně takový průměrný blesk obsahuje přibližně 5 miliard joulů. Ovšem zachycení této energie a její další použití přináší celou řadu výzev. První hádankou už je jen to, kde takový blesk udeří. I když se totiž po celé Zemi objeví zhruba 100 blesků za sekundu, samotné výboje jsou nevyzpytatelné a nepředvídatelné a jen některé dosáhnou země.

Lákavá možnost s mnoha problémy

Další výzvou by byla přeměna této energie do využitelné formy. Objekt, který je zasažen bleskem, může mít i přes 20 000 stupňů Celsia a generovat něco kolem sta milionů voltů. Jenže nemáme vybavení, které by vydrželo takto extrémní podmínky, nemluvě o schopnosti takový náboj zachytit. Jakákoli energie by musela být využita okamžitě, případně uskladněna.

iZdroj fotografie: Pixabay

Třetí okolností je prostá skutečnost, že náročnost a nákladnost těžení elektřiny přímo z blesků by nevyvážila získaný objem energie. Náklady by byly zkrátka mnohonásobně vyšší než výtěžnost takového zdroje. Pět milard joulů z jednoho blesku odpovídá zisku přibližně 1 400 kWh. To je dost energie pro jednu průměrnou britskou domácnost na 4 měsíce, což zní velice lákavě.

Se současnou technikou efektivně neproveditelné

Problém je, že při celém procesu by se významná část této energie uvolnila do atmosféry v podobě tepla. Všechny tyto okolnosti poměrně jasně vysvětlují, proč byl osud poslední společnosti, která tuto myšlenku reálně zvažovala, takový, jaký byl. Americká společnost jménem Alternate Energy Holdings vzdala snahy v roce 2007 s prostým prohlášením, že se to zkrátka nedá realizovat.

iZdroj fotografie: Pixabay

V otázce energetiky obecně existuje jeden klíčový problém. Je jím skutečnost, že neumíme energii efektivně a dlouhodobě skladovat. Tím pádem jakkoli získaná energie bez ohledu na zdroj musí být v zásadě okamžitě využita. Pokud by byl tento problém v budoucnu vyřešen, budou nejspíš úvahy o těžbě z blesků a podobné nápady zbytečné, protože výtěžek ze zatím zvládnutých zdrojů bude možné skladovat jako konzervy.

Zdroj: Science Focus

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články