Ukrajina má výhodu britských tanků Challenger. Svými kvalitami zdaleka převyšuje tanky ve výzbroji ruské armády

Dlouhé volání Ukrajiny po dodávkách moderních tanků vyslyšela Velká Británie. Zásoby jejích tanků Challenger 2 ale nejsou příliš velké.

i Zdroj fotografie: Cpl Rigg / Creative Commons / OGL
                   

Prvním moderním tankem západní konstrukce, pokud nebudeme považovat kolový stíhač tanků francouzské konstrukce AMX-10 RC za tank, budou britské FV4034 Challenger 2. Země již potvrdila, že je pošle, mluví se o 12 až 14 kusech, ale počet ještě nikdo oficiálně nepotvrdil. Challenger 2 je moderní systém, proti němuž bude ruská armáda jenom těžko hledat protizbraň, protože tanky sovětské konstrukční školy jeho kvalit rozhodně nedosahují.

Tank zkonstruovaný v 90. letech

Ačkoli se mluví o moderním tanku, neznamená to, že by byl Challenger 2 nějaká žhavá novinka. Technici společnosti Vickers Defence Systems na něm začali pracovat již v 80. letech, první objednávky přišly v roce 1991. Do služby v britské armádě pak vstoupil o 7 let později. Kromě Britů tank do své výzbroje zařadil také Omán. Britská armáda jich dostala celkem 386, v současné době jich má 227 aktivních. Část z nich se chystá zmodernizovat na verzi označovanou jako Challenger 3.

V mnoha ohledech je Challenger 2 typický tank západní konstrukce. Je poměrně velký, i s dělem měří 13,5 metru a má 3,5 metru na šířku. Hmotnost holého tanku činí 64 tun, ale pokud je na něm i přídavné pancéřování, může dosahovat až 75 tun. Právě silným pancéřem je stroj proslulý, jedná se o kompozitní pancéř typu Chobham považovaný možná za nejlepší na světě. Například jeden z tanků v Iráku přežil zásah 14 RPG a protitankovou střelou Milan. Na jeho opravu údajně stačilo pouhých 6 hodin.

Unikátní drážkované dělo

V čem se od západních tanků Challenger 2 liší, je jeho hlavní zbraň dělo L30A1. Má sice stejnou ráži jako většina tanků NATO, tedy 120 milimetrů, ovšem jeho hlaveň nemá typický hladký vývrt, ale je drážkovaná. Britská armáda totiž upřednostňuje protipancéřovou munici typu HESH oproti mnohem častěji používané APFSDS. Britské řešení má mnohem větší dosah, až 8 kilometrů, a je účinné proti méně pancéřovaným cílům. Výzbroj doplňuje dvojice kulometů, jeden z nich je koaxiální.

iZdroj fotografie: Si Longworth / Creative Commons / OGL

Challenger 2 má čtyřčlennou osádku, má tedy o jednoho člena více než sovětské typy tanků používané Ukrajinou, protože nedisponuje automatickým nabíječem. I přes svoji vysokou hmotnost dosahuje rychlosti až 59 kilometrů v hodině a po silnici má dojezd 550 kilometrů. Ukrajina stroje podobného typu nemá a tanky by se jí hodily hlavně k proražení silných ruských pozic, a to především pro jejich silný pancéř a přesné dělo. Doplnit možná budou moci Leopard 2, o jejichž dodávce spojenci také často mluví.

Jak moc budou Challenger 2 i v malém počtu důležité pro Ukrajinu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články