Kdo neprovede aktualizaci, přijde o všechno: Oblíbený program hlásí bezpečností problém

Oblíbený program, který má v počítači téměř každý, hlásí bezpečnostní problém. Kdo neprovede aktualizaci, může přijít o vše.

i Zdroj fotografie: B_A / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Aplikace WinRAR je dlouholetým spolehlivým nástrojem pro komprimaci souborů a složek na systémech Windows. Avšak vývojáři Google nyní upozorňují na vážnou bezpečnostní chybu v některých starších verzích, což znamená, že uživatelé, kteří používají tuto aplikaci, by měli co nejrychleji aktualizovat na nejnovější verzi. 

Nutná aktualizace

Programy pro komprimaci a archivaci souborů, jako je WinRAR, byly na systémech Windows oblíbenými nástroji pro snadné zabalení a rozbalení souborů a složek. I když Windows 11 má nativní podporu pro soubory RAR a ZIP, externí programy jako WinRAR nabízejí rychlejší a pohodlnější možnosti a další funkce. Google Threat Analysis Group (TAG) varuje, že od začátku roku 2023 byly zaznamenány útoky, které zneužívají zranitelnosti v programu WinRAR. Tyto útoky byly organizovány státem podporovanými hackery. I když vývojáři WinRAR tento problém již uzavřeli, většina uživatelů bude muset ručně aktualizovat svou aplikaci, protože WinRAR nemá automatickou aktualizaci. 

Hackerké útoky

Podle zprávy Google mohou útočníci na systému Windows provádět libovolný kód, například při otevření souboru PNG obsaženého v ZIP archivu. To může umožnit škodlivému kódu rozbalit externí soubory. Tato zranitelnost podle Google ukazuje, že i když jsou mezery v softwaru uzavřeny, stále mohou být zneužity. Aktualizace na nejnovější verzi WinRAR je důležitá, zejména pro ty, kteří používají verze nižší než 6.23. Aby byla zachována bezpečnost systému a zabráněno možným útokům, doporučuje se co nejrychleji provést tuto aktualizaci. WinRAR je shareware aplikace, což znamená, že si ji můžete koupit, ale je také možné ji používat zdarma bez omezení funkcí. 

iZdroj fotografie: abcMedia.cz

Čas na upgrade

Nová verze 6.24 je k dispozici ke stažení ve 32bitové a 64bitové variantě, takže uživatelé 64bitových systémů by měli stáhnout odpovídající 64bitovou verzi pro lepší výkon. Tato aplikace není jen o komprimaci a archivaci, ale také nabízí další užitečné nástroje, včetně skenování archivů na přítomnost virů a možnost převádět je do různých formátů a provádět různé úpravy. Můžete také využít vestavěný benchmark k otestování výkonu vašeho systému. Je důležité, aby uživatelé tuto aktualizaci provedli co nejdříve a udržovali svou aplikaci WinRAR aktuální pro zachování bezpečnosti svého systému. V opačném případě se může hacker skrze WinRAR dostat do vašeho počítače a ukrást z něj všechna důležitá data.

Zdroj: Google, Rarlab
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články