Která sedadla v letadle jsou nejbezpečnější a jaká při pádu značí téměř jistou smrt? Uvažujte strategicky

Už při nákupu letenky člověk uvažuje o přínosech a nevýhodách konkrétního místa v letadle. Při krátkém letu to není tak stěžejní, avšak při dlouhých hodinách ve vzduchu ano.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Čím delší let, tím podstatnější je věnovat dostatek času právě správné volbě místa. Každá část letadla totiž v tomto ohledu nabízí jiné proporce, a to nejspíš i v ohledech, jež vás na první dobrou nenapadnou. Existují samozřejmě i faktory, které ovlivnit nelze – třeba kdo bude sedět poblíž. Můžete tak vychytat to nejlepší místo a celou dobu vás bude zezadu okopávat něčí neposedná ratolest. Případně budete mít hned vedle sebe někoho nerudného.

Optimální lokace v letadle

Rozmístění sedaček v letadle závisí na jeho velikosti i konkrétním typu stroje. Nejlepší jsou obecně místa u únikových cest, u okénka či do uličky, stejně jako přední část letadla. Klíčové je také to, jaký typ letu vlastně podnikáte. Letíte-li někam pracovně, většinou je nejlepší volbou sedačka vepředu, takže po přistání můžete celý prostor velmi rychle opustit. Při delších cestách jsou lepší místa u okénka. Můžete si opřít hlavu či se kochat výhledem.

iZdroj fotografie: Pxhere

Nevýhodou – protože ta se najde všude – je skutečnost, že pokaždé, když půjdete na toaletu, budete rušit svého souseda. Máte-li z létání obecně obavy nebo na vás nějak špatně působí, zvolte místo uprostřed stroje. Jakékoli turbulence a související cukání nebo otřesy tak totiž ucítíte mnohem méně než na krajích. Poměrně často skloňovanými výhodnými pozicemi jsou sedačky u únikových cest. Jak si tedy tato místa reálně stojí?

Benefity a rizika nejen únikových východů

Sedačky v únikových uličkách mají obvykle více prostoru pro nohy, pojí se ovšem s několika nevýhodami. Většina aerolinek nedovoluje tato místa dětem do určitého věku. Vysvětlení je jednoduché, protože od cestujících zde se při nouzové situaci očekává kooperace s personálem. Pokud tedy volíte toto místo, počítejte s tím, že vás obsluha letadla vyzve ke skutečnému seznámení se s bezpečnostními postupy a obsluhou dveří.

iZdroj fotografie: Pxhere

Hodně cestujících preferuje tzv. přepážková sedadla, tedy místa u nějakých fyzických bariér uvnitř letadla. To jsou například stěny, televize či záclony, které oddělují jednotlivé části letadla. Vtip je v tom, že tak před vámi nejsou další sedačky a nehrozí, že by si někdo před vámi například sklopil opěradlo. Stejně tak je tu zpravidla více místa pro vaše končetiny. I tak mohou mít ale některé stroje i tato místa stísněná nebo v blízkosti toalet či kuchyně.

Další nevýhody a bezpečná místa

Absence sedaček před vámi bude mimo jiné také znamenat, že nemáte kam si uložit kabinové zavazadlo. Tato místa bývají některými aerolinkami také vyhrazena pro cestující s malými dětmi. Tudíž se vám může snadno stát, že budete celou dobu v blízkosti plačícího cestujícího. Přestože má řada lidí s létáním dodnes problémy, statisticky jde o nejbezpečnější způsob cestování na planetě. Je dokonce bezpečnější než vlak či osobní automobil.

Stran bezpečnosti konkrétních sedadel v letadle existuje celá řada statistik. Jednoznačně z nich vyplývá, že nejvíc bezpečí si užijete v zadních traktech letadla. Naopak přední část stroje je vystavena největším rizikům, ať už se stane cokoli nečekaného. Ze stejných průzkumů pak vychází, že zcela nejbezpečnější jsou místa uprostřed řady a ta nejblíže nouzovým východům. Takže šťastnou ruku při výběru sedadla a ať se vám cesta vydaří.

Která místa se vám během leteckého cestování nejvíce vyplatila?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu