Která sedadla v letadle jsou nejbezpečnější a jaká při pádu značí téměř jistou smrt? Uvažujte strategicky

Už při nákupu letenky člověk uvažuje o přínosech a nevýhodách konkrétního místa v letadle. Při krátkém letu to není tak stěžejní, avšak při dlouhých hodinách ve vzduchu ano.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Čím delší let, tím podstatnější je věnovat dostatek času právě správné volbě místa. Každá část letadla totiž v tomto ohledu nabízí jiné proporce, a to nejspíš i v ohledech, jež vás na první dobrou nenapadnou. Existují samozřejmě i faktory, které ovlivnit nelze – třeba kdo bude sedět poblíž. Můžete tak vychytat to nejlepší místo a celou dobu vás bude zezadu okopávat něčí neposedná ratolest. Případně budete mít hned vedle sebe někoho nerudného.

Optimální lokace v letadle

Rozmístění sedaček v letadle závisí na jeho velikosti i konkrétním typu stroje. Nejlepší jsou obecně místa u únikových cest, u okénka či do uličky, stejně jako přední část letadla. Klíčové je také to, jaký typ letu vlastně podnikáte. Letíte-li někam pracovně, většinou je nejlepší volbou sedačka vepředu, takže po přistání můžete celý prostor velmi rychle opustit. Při delších cestách jsou lepší místa u okénka. Můžete si opřít hlavu či se kochat výhledem.

iZdroj fotografie: Pxhere

Nevýhodou – protože ta se najde všude – je skutečnost, že pokaždé, když půjdete na toaletu, budete rušit svého souseda. Máte-li z létání obecně obavy nebo na vás nějak špatně působí, zvolte místo uprostřed stroje. Jakékoli turbulence a související cukání nebo otřesy tak totiž ucítíte mnohem méně než na krajích. Poměrně často skloňovanými výhodnými pozicemi jsou sedačky u únikových cest. Jak si tedy tato místa reálně stojí?

Benefity a rizika nejen únikových východů

Sedačky v únikových uličkách mají obvykle více prostoru pro nohy, pojí se ovšem s několika nevýhodami. Většina aerolinek nedovoluje tato místa dětem do určitého věku. Vysvětlení je jednoduché, protože od cestujících zde se při nouzové situaci očekává kooperace s personálem. Pokud tedy volíte toto místo, počítejte s tím, že vás obsluha letadla vyzve ke skutečnému seznámení se s bezpečnostními postupy a obsluhou dveří.

iZdroj fotografie: Pxhere

Hodně cestujících preferuje tzv. přepážková sedadla, tedy místa u nějakých fyzických bariér uvnitř letadla. To jsou například stěny, televize či záclony, které oddělují jednotlivé části letadla. Vtip je v tom, že tak před vámi nejsou další sedačky a nehrozí, že by si někdo před vámi například sklopil opěradlo. Stejně tak je tu zpravidla více místa pro vaše končetiny. I tak mohou mít ale některé stroje i tato místa stísněná nebo v blízkosti toalet či kuchyně.

Další nevýhody a bezpečná místa

Absence sedaček před vámi bude mimo jiné také znamenat, že nemáte kam si uložit kabinové zavazadlo. Tato místa bývají některými aerolinkami také vyhrazena pro cestující s malými dětmi. Tudíž se vám může snadno stát, že budete celou dobu v blízkosti plačícího cestujícího. Přestože má řada lidí s létáním dodnes problémy, statisticky jde o nejbezpečnější způsob cestování na planetě. Je dokonce bezpečnější než vlak či osobní automobil.

Stran bezpečnosti konkrétních sedadel v letadle existuje celá řada statistik. Jednoznačně z nich vyplývá, že nejvíc bezpečí si užijete v zadních traktech letadla. Naopak přední část stroje je vystavena největším rizikům, ať už se stane cokoli nečekaného. Ze stejných průzkumů pak vychází, že zcela nejbezpečnější jsou místa uprostřed řady a ta nejblíže nouzovým východům. Takže šťastnou ruku při výběru sedadla a ať se vám cesta vydaří.

Která místa se vám během leteckého cestování nejvíce vyplatila?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články