Možná je máte v telefonu: Těchto 43 aplikací vám kompletně zničí baterii a stáhnou vám do telefonu reklamy

Každá z nás má v telefonu hned několik různých aplikací, aniž bychom věděli, jak nebezpečné vlastně mohou být. Některé dokonce mohou kompletně zničit baterii vašeho telefonu.

Telefon v ruce i Zdroj fotografie: Juliescribbles / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bezpečnostní experti nedávno identifikovali 43 aplikací v Obchodě Play, které obsahují škodlivý kód. Tento kód však není spojen s rizikem pro elektronické bankovnictví nebo špehování osobních dat. Místo toho se jedná o adware, který tichounce stahuje reklamy na androidová zařízení, dokonce i tehdy, kdy je obrazovka vypnutá. Celkem existuje 43 takových aplikací s kolektivním počtem instalací přesahujícím 2,5 milionu. Adware spotřebovává energii baterie, což může zkrátit životnost vašeho smartphonu nebo tabletu.

Aplikací přibývá

Firma McAfee objevila tyto aplikace a rychle oznámila situaci společnosti Google, která tyto aplikace z Obchodu Play stáhla. Tyto aplikace byly zejména soustředěny na oblast streamování médií a agregaci zpráv a byly primárně zaměřeny na korejskou cílovou skupinu uživatelů. Experti však tvrdí, že tato podvodná taktika by mohla být snadno použita i pro jiné kategorie aplikací a demografické skupiny uživatelů, což představuje velké riziko. I když se jedná o adware, což je relativně mírná forma škodlivého kódu, stále představuje hrozbu pro uživatele.

Telefon v ruce i

Dokáží toho mnoho

Tyto aplikace umožňují vytvářet uživatelské profily pro cílení reklamy, vybíjí baterie zařízení a nadměrně spotřebovávají mobilní data. Jedním z problémů je také to, že tyto aplikace často začnou svou škodlivou činnost až po několika týdnech od instalace, což ztěžuje identifikaci potenciálně rizikových titulů. Pokud jde o detekci adware, jedním z indikátorů může být vysoká spotřeba baterie v době, kdy je zařízení v nečinnosti. To můžete zkontrolovat v Nastavení/Baterie, kde můžete získat informace o spotřebě energie a spotřebě na pozadí. Adware může žádat o výjimku z úspory energie, což by mělo být varovným signálem pro uživatele.

Kompletní seznam aplikací, které obsahují adware, můžete najít zde na oficiálních stránkách McAfee.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články