Během pár sekund přijdete o 20 786 Kč: Pokud děláte tuto chybu, raději okamžitě zpozorněte

Stačí pár sekund a můžete přijít klidně o všechny své úspory. Banky varují před podvody, které se rozmohly po celé Evropě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nárůst pokusů o průnik do bankovnictví a krádeže údajů k platebním kartám je alarmující. Průměrná finanční škoda na jednotlivce dosahuje 21 tisíc korun a překvapivě polovina obětí přitom ani po ztrátě peněz nemění svá hesla. 

Nárůst útoků

V posledních dvou letech došlo k rapidnímu nárůstu online útoků na bankovní klienty, přičemž banky zaznamenaly téměř 50 tisíc případů od začátku roku do konce září letošního roku. Tento údaj zahrnuje pouze případy, kdy útočníci pronikli do internetového nebo mobilního bankovnictví nebo získali autorizační údaje k platebním kartám, ať už prostřednictvím e-mailů, SMS nebo manipulace s obětí k odeslání peněz. Naopak polovina dospělých v České republice byla někdy konfrontována s nějakou formou podvodného pokusu či snahy získat přihlašovací údaje. 

Spousta podvedených

Průzkum České bankovní asociace (ČBA) a agentury Ipsos ukázal, že nejčastějším typem podvodů jsou stále klasické „nigerijské dopisy“ v podobě e-mailů slibujících výhry či dědictví. Na druhém místě se umístily sofistikovanější podvody přes e-maily a SMS zprávy, které se vydávají za komunikaci od doručovacích společností nebo bank. Překvapivě téměř 10 % respondentů uvedlo, že zažilo podvodný telefonát, kde se podvodník vydával za bankéře. Banky v těchto případech vyzývají k velké obezřetnosti. 

iZdroj fotografie: iStock

Banky varují

Ve více než polovině případů, kdy došlo k finanční ztrátě, se jednalo o částky do 5 tisíc korun, často kvůli blokování transakcí bankou po nahlášení podvodu. Banky investují do systémů, které předem odhalují kyberútoky, a podle Františka Jungry, ředitele produktové divize Visa pro střední a východní Evropu, čelí každý den více než dvěma milionům kyberútoků. V Česku se ale provádí čtyřikrát méně karetních transakcí než v evropském průměru, což Jungra přičítá technologické vyspělosti českého platebního systému.

I když se Češi jednou stanou obětí bankovního podvodu, z velké části s tím většinou nic nedělají. Banky proto všechny vyzývají k velké obezřetnosti a i provedení několika bezpečnostních kroků. Doporučují častější změnu hesla nebo aktivaci dvoufázového ověření platební transakce.

Zdroj: Penize
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články