Proč je poštovné z Číny často zadarmo, když v Česku platíte za dopravu mnohdy až stovky korun?

Kdo nakupuje zboží z Číny, nejspíš si všiml, že poštovné je u nich vždycky zdarma. Má to dva hlavní důvody.

i Zdroj fotografie: Česká pošta
                   

První příčina tkví v tom, že vláda Číny podporuje svou ekonomiku a prodejcům dotuje dopravu až do výše 100 %. Díky tomu mohou místní firmy vyvážet obrovské množství zboží s nízkými až zcela nulovými náklady. Druhou skutečností je pak hromadné odesílání. Pro jednotlivé balíčky tu není absolutně místo. Zkrátka je přistaven kontejner, do kterého prodejci dávají svoje zásilky. Když je plný, chopí se ho letadlo a vydá se s ním směrem Evropa.

Obecné fungování dopravy z Číny

Když si z Číny něco objednáte a necháte doručit, většinou budete mít balíček doma za několik týdnů. Právě výše zmíněná hromadná doprava je důvodem této doručovací lhůty. Kontejner zkrátka zůstává na místě, dokud není zcela naplněn. Když máte štěstí na jeden z posledních balíčků v zásilce do Evropy, můžete mít nákup doma už za 14 dní. Pokud je jeden z prvních, vyšplhá se doba i na čtyřnásobek, tedy celých 8 týdnů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pravdou je, že i přes tyto dlouhé čekací doby je internetový nákup zboží z Číny rok od roku populárnější. Internetové nakupování nabývá na oblibě dlouhodobě a nízké ceny snadno kompenzují dlouhou dodací lhůtu. Nakoupit se dá navíc obrovské spektrum věcí, vlastně prakticky všechno od elektroniky přes hračky až po kosmetiku. Stačí začít hledat v angličtině a můžete srovnat tisíce nabídek od desítek jednotlivých prodejců.

Clo za zboží a související daně

V současné době jsou všechny zásilky s cenou pod 22 euro (550 Kč) osvobozeny jak od DPH, tak i celních plateb. Od této hranice výš je třeba zaplatit DPH. Při překročení sumy 150 euro (3 750 Kč) přibude i platba cla. Tyto podmínky se však mají změnit už během letošního roku a platba DPH se bude týkat i levnějších zásilek. Opatření má podle všeho zamezit podvodům, protože prodejci cíleně snižovali cenu zboží, aby se vešli do bezplatného pásma.

Daň samotná není jediným poplatkem a Česká pošta vybírá za proclení zásilky manipulační poplatek. Přes veškeré cenové podmínky se však u některého zboží nákup přímo z Číny stále vyplatí. Ostatně platba DPH neznamená automaticky nějaké šílené sumy. U levnějších produktů půjde o koruny na zásilku, které s cenou za konkrétní nákup téměř nehnou. Takže pokud zákazník nespěchá na doručení, určitě se takovými změnami nenechá od oblíbeného postupu odradit.

Zdroj: Skrblik

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články