Velká podvodní observatoř se doslova vypařila z povrchu zemského. Vědci po ní pátrají bez úspěchu, zatím nemají žádné stopy

Oceánolog Boknis Eck prováděl v Baltském moři pravidelná měření více, než šedesát let. Tedy až do nedávna. Před měsícem totiž všechna vysílání nečekaně přestala.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Madison Dapcevich
                   

Badatelé teď hledají stopy toho, co se vlastně stalo. Poté, co se skupina potápěčů vydala na mořské dno, totiž shledali, že senzory byly „násilně odstraněny“. „Dne 21. srpna v 8:15 přestaly jakékoli datové přenosy,“ uvedl Eckův nadřízený Hermann Bange z GEOMARu v prohlášení. Dodal, že jeho tým nejdříve předpokládal prostou chybu přenosu. Podvodní tým ovšem zjistil, že situace je mnohem děsivější.

Nečekaně odcizená měřidla

„Když se potápěči dostali minulý týden na dno moře právě v místě observatoře, našli na dně jen utržený kabel. Bylo to úplně urvané,“ poznamenal Bange. Už od roku 1957 měří vědci každý měsíc v této oblasti hodnoty jako je teplota, slanost, obsah živin, chlorofyly a také obsah kyslíku. Oblast zálivu Eckernförde na břehu Německa oceánologům dlouhodobě poskytuje hlubší porozumění podmínkám v jihozápadním Baltu.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Madison Dapcevich

Tato zátoka je jednou z nejstarších, a přitom stále aktivních lokalit mořského života na světě. V prosinci 2016 sem badatelé z GEOMAR centra pro oceánský výzkum instalovali podvodní pozorovací centrum, konkrétně do oblasti s omezeným vstupem. Sonar sledoval ještě další hodnoty jako rychlost proudění vody nebo koncentraci metanu u mořského dna. Tvořily ho dva stojany s přístroji o váze 250 a 100 kilogramů. Jeden z nich přitom nabíjel aparáty na druhém.

Bouře a živly nevyloučeny

Vzhledem k velikosti aparátů a celkové váze vědci nevyloučili podíl jakékoli bouře nebo dalších přirozených vlivů či mořských savců. Prohlásili ovšem, že je to velmi nepravděpodobné. Zmizení přístrojů o celkové hodnotě asi 300 000 euro (cca 7 milionů korun) vyšetřuje policie. Bange ovšem uvedl, že jde hlavně o měřená data, jejichž ztráta je penězi nevyčíslitelná. Nejdříve se rovněž snažili přístroje najít sami pomocí vlastní techniky.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Madison Dapcevich

To však zatím nepřineslo žádné výsledky. Proto by badatelé velmi ocenili jakékoli další stopy. Podle Bange existuje šance, že v blízkém kempu někdo něco v osudný den zahlédl. Případně mohl najít části přístrojů nebo samotných stojanů někde na pláži, kde by nepochybně vzbudily pozornost. Badatelé se snaží dát podmořskou observatoř zpátky dohromady co nejdřív. Přerušení datového vývoje je totiž nejkritičtějším bodem celého případu.

Jakou nejdivnější věc vám kdy v životě někdo ukradl?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články