Majitelé těchto aut se od 1.1 2024 nedoplatí: Jednou vás policie zastaví a zaplatíte 40 000 Kč

Pokud jste majitelem jednoho z těchto aut, pravděpodobně máte problém. Pokud s tím nic neuděláte, čeká vás pokuta 40 000 Kč.

Parkoviště auta i Zdroj fotografie: Petr1888 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nerespektování pravidel a předpisů týkajících se provozu vozidla může být finančně nákladné, protože pokuty mohou dosahovat vysokých částek. Pro řidiče je klíčové pravidelně sledovat aktuální dopravní předpisy, protože se mohou měnit a nepozornost může vést k vysokým pokutám. 

Vysoké pokuty

Od 1. ledna 2024 mohou majitelé vozidel v některých případech čelit vysokým pokutám, dokonce i když jejich vozidlo zůstane zaparkované. Povinné ručení je nezbytné a jeho neplacení může mít za následek významné sankce. V Polsku jsou pokuty za nedodržení této povinnosti vysoké, a od nového roku se ještě zvyšují. Majitelé vozidel, kteří nedodržují povinné ručení, se mohou setkat s pokutami, které mohou dosáhnout vysokých částek.

Pojištění 

Pokud motorista nezaplatí pojištění do 3 dnů po skončení platnosti předchozího pojištění, pokuta se zvyšuje ze 7 200 Kč na 8 500 Kč. Za prodlení 4 až 14 dní se pokuta zvyšuje na 21 200 Kč namísto původních 18 000 Kč. Za delší než dvoutýdenní neplacení se pokuta zvyšuje až na 42 400 Kč, přičemž původně bylo 36 000 Kč. V Česku nejsou sankce tak přísné, ale poplatky se rovněž mohou zvyšovat s délkou neplacení. V Česku jsou poplatky stanoveny podle dnů, kdy bylo povinné ručení neplatné, a vymáhá je Česká kancelář pojistitelů. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sankce

Sankce pro osobní vozidla se pohybují od 30 Kč do téměř 100 Kč denně v závislosti na velikosti vozidla. I když se sazby mohou zdát nízké, při dlouhodobém ignorování problému se mohou vyšplhat na značné částky. Za osobní automobil s objemem válců motoru 1 500 cm3 by roční poplatky mohly dosáhnout 17 155 Kč. Kromě toho, pokud by řidič byl zastaven policií a zjistilo se, že nemá zaplacené ručení, může čelit pokutě až 40 tisíc Kč. V případě dopravní nehody by se částky mohly vyšplhat až na statisíce Kč. Nezaplacené povinné ručení není ojedinělým problémem, jak potvrdil odborník na servis aut Pavlíček, což dokládají i statistiky České kanceláře pojistitelů, které ukazují, že každý rok na silnice vyjíždí tisíce vozidel bez platného povinného ručení.

Zdroj: Epojisteni
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články