Pozor: Pokud uděláte za volantem tuto chybu, okamžitě přijedete o řidičák. Doteď nám ji odpouštěli, teď budeme mít utrum. Dělá ji 99 % řidičů

Pokud máte auto, rozhodně byste měli vědět o této změně. Kdo si nedá pozor, ten může okamžitě přijít o řidičské oprávnění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od příštího roku plánuje stát přísnější postihy v případech dopravních přestupků, a to včetně nových opatření týkajících se používání mobilních telefonů během řízení. 

Pokuta

Dříve jsme vás informovali na našem sesterském webu elektrickevozy.cz, že od roku 2024 můžete za používání telefonu za jízdy přijít o řidičský průkaz. Tato praxe je zavedena s cílem snížit počet dopravních nehod způsobených nepozorností řidičů. Telefonování za volantem představuje ročně příčinu až 10 000 dopravních nehod, čímž se řadí na druhé místo mezi hlavními příčinami dopravních havárií. Aktuálně za tento přestupek hrozí dvě penalizační body a pokuta dosahující maximálně 2 000 korun. 

Nová pravidla

Od 1. ledna 2024 se však očekává zvýšení těchto trestů. Konkrétně budete potrestáni 4 body a pokutou v rozmezí 2 500 až 3 500 korun. Novela v dopravním zákoně rovněž směřuje k opakovaným případům recidivistů. V případě, že k několika dopravním přestupkům dojde v průběhu jednoho roku, hrozí ztráta řidičského průkazu na dobu jednoho roku. Pokud selže odvolání, může následovat další pokuta ve výši 4 000 až 10 000 korun. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co pak

Po ročním období bez řidičského průkazu máte samozřejmě možnost jej obnovit. Nicméně tento proces bude podléhat důkladnému vyšetření, které zahrnuje psychologické a závěrečné zkoušky v autoškole. Celkové náklady na celý proces se tím zvýší. Přestože může být občas nutné řešit důležité záležitosti i za volantem, existují jednoduchá a bezpečnější řešení. Umístit telefon do držáku nebo ho bezdrátově propojit s vozem a používat handsfree jsou bezpečné alternativy. V nejbezpečnějším případě je vždy lepší se zastavit a v klidu vyřešit své záležitosti, než riskovat bezpečnost na silnici.

Zdroj: Mobilizujeme
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články