Majitelé těchto aut se musí mít na pozoru, zlodějům k jejich odemčení stačí jen mobilní telefon

Pokud vlastníte některý z těchto automobilů, měli byste si dávat pozor. Zloději ho dokáží bez problému odemknout.

i Zdroj fotografie: ИринаЯ / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Přestavte si situaci, kdy muž usedá za volant své Toyoty a snaží se nastartovat své auto. Stiskne startovací tlačítko vedle volantu, ale auto nereaguje. Najednou vytáhne starý telefon Nokia 3310, který se používal před více než dvaceti lety. Nezavolá však nikoho. Na YouTube se objevuje video, které trvá téměř třicet sekund, a ukazuje nový trik, díky kterému by mohli zločinci odcizit auto během několika minut. Muž v tomto videu připojí svůj mobilní telefon do USB portu vozu a stiskne startovací tlačítko. Motor se náhle spustí, a to bez použití klíče od auta. 

Zlodějský trik

Tato metoda, prý fungující u mnoha automobilů vybavených elektronickým systémem Smart Key, byla odhalena americkým časopisem Motherboard. Na videu byl použit mobilní telefon Nokia, který byl upraven tak, aby simuloval použití inteligentního klíče. Prozatím neexistuje žádné hlášení o podobném případu v Evropě, ale doufejme, že výrobci přijmou opatření, která zabrání takovým bezpečnostním trhlinám. Řidiči by měli být ostražití, protože tento trik může využít i zloději bez technických dovedností, jak upozorňují odborníci. Podle Kena Tindella z Canis Labs, specializující se na kybernetickou bezpečnost automobilů, mohou tito zločinci jednoduše získat zařízení, která za ně provádí veškerou práci. 

Zajímavý průzkum

Motherboard provedl průzkum, který ukázal, že přístroje upravené pro tento účel jsou na internetu k dispozici za relativně vysoké ceny, obvykle mezi 2 700 a 19 000 dolary. Tyto zařízení jsou prezentovány jako „nouzový startovací nástroj“, který může pomoci řidičům, kteří ztratili klíče od svého vozidla. Při bližším zkoumání těchto webů však budoucí kupující mohou narazit na záhadné informace o výrobci a původu těchto zařízení. Kontakt s prodejci probíhá přes platformy jako WhatsApp, Telegram nebo Facebook. Na jednom z těchto webů se tvrdí, že zařízení může otevřít vozy od dvanácti různých výrobců, včetně známých značek jako Toyota, Fiat, Lexus, Mitsubishi a Maserati. 

iZdroj fotografie: Pxhere

Dostanou se téměř všude

Ken Tindell vidí problém v tom, že tato zařízení jsou snadno dostupná, což vytváří ideální příležitost pro zloděje. Automobily s bezklíčovým systémem mají dlouhodobě problémy s bezpečností. Využívají signálu, který určuje, zda je klíč v blízkosti vozu, což usnadňuje zločincům odcizení automobilů. Německý motoristický klub ADAC zjistil, že vozidla s bezklíčovým komfortním zamykáním jsou snadnější k odcizení než auta s běžnými rádiovými klíči. Ve studii bylo jen 5 % testovaných vozidel chráněno proti extenderům, což jsou zařízení, která prodlužují dosah signálu klíče od auta do dalšího zařízení poblíž vozidla, které by mohlo být odcizeno.

Zdroj: Motherboard
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články