Varování: Spousta Čechů si nevědomky stáhla aplikaci, která je odposlouchává. Musíte ji co nejdříve smazat

Možná i vy máte v telefonu aplikaci, která vás odposlouchává. Týká se to všech zařízení s Androidem a měli byste jí okamžitě odstranit. V ohrožení jsou vaše osobní data.

Android i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Společnost Google odhalila nebezpečnou aplikaci, která podle všeho své uživatele odposlouchává. Jedná se o aplikaci iRecord – Screen Recorder, která byla ještě nedávno dostupná v oficiálním obchodě Google Play. Vytvořena byla pouze pro operační systém Android, který se už několikrát prokázal být méně bezpečný než jeho konkurent od Apple. Pokud tuhle aplikaci máte, měli byste jí okamžitě odinstalovat.

Aplikace vás odposlouchává

Aplikace iRecord byla v oficiálním obchodě Google play dostupná od září roku 2021 a mezi uživateli byla značně oblíbená. Společnost ESET, která se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost, však zjistila, že tato aplikace představuje pro své uživatele značné bezpečnostní riziko. Podle dostupných informací se dokázala nabourat do soukromí uživatelů, zavádět do jejich zařízení trojského koně, sledovat jejich polohu a krást textové zprávy. Nikdo navíc netuší, k jakému účelu mohly být nasbírané informace využity.

android s programem na pozadí a lebkou
iZdroj fotografie: Blogtrepreneur / Creative Commons / CC BY-SA
Aplikaci iRecord si smažte. Je jen dalším bezpečnostním rizikem pro vaše citlivé údaje

Google okamžitě zasáhl

Jakmile se zjištění společnosti ESET dostalo na veřejnost, Google okamžitě reagoval. Aplikaci zakázal a stáhl ji ze svého oficiálního obchodu Google Play. Všechny uživatele, kteří už aplikaci vlastnili, vyzval k jejímu okamžitému odstranění a varoval je, že jsou v ohrožení všechna jejich citlivá osobní data. Následně se zjistilo, že aplikace iRecord nebyla nebezpečná od samého začátku, ale své uživatele odposlouchává teprve od aktualizace na verzi 1.3.

Nebezpečné aplikace

Aplikace iRecord navíc nemusí být jediná, která pro své uživatele představuje potenciální bezpečnostní riziko. Podle Národní agentury pro kybernetickou bezpečnost by potencionální hrozbu mohlo představovat až 200 různých aplikací. Většinou se jedná o různé softwary pro úpravu fotografií, které mají za úkol dostat do vašeho mobilního telefonu virus malware.

Experti se vyjádřili k bezpečnosti tlačítka „povolit soubory cookies“. Přemýšlejte, komu dáváte svůj souhlas

Tento virus nemusí být sám o sobě nijak nebezpečný. Jeho hlavním účelem je, aby vaše zařízení zamořil velkým množstvím různých reklam. Tím může vaše zařízení zpomalit a zahřívat a značně vám znepříjemní jeho používání. Následné riziko představují samotné reklamy, které mohou vést na různé nebezpečné a podvodné stránky. V takovém případě hrozí ztráta přihlašovacích údajů a dokonce i financí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články