Vybíráte si peníze z bankomatu? Dejte pozor, nový program skenuje váš PIN kód a může vás okrást

Kdo si vybírá peníze z bankomatu, je v ohrožení. Nový program krade PIN kód a následně peníze. Objevila se noční můra všech lidí. Nikdo s tím však nic nenadělá.

PIN kod i Zdroj fotografie: BrayLockBoy / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bezpečnostní experti většinu svého času věnují zjišťování nejnovějších kybernetických hrozeb. Následně řeší jejich odstranění a způsob, jak se jim v budoucnu bránit. Před pár lety však přišli bezpečnostní experti s programem, který dokáže na základě videa uhodnout PIN kód pro výběr z bankomatu. Skutečnost, že takový program existuje, je pro většinu populace značně znepokojivá. V nepovolaných rukou může mít katastrofální dopad na životy obyčejných lidí.

Umělá inteligence odhadne váš PIN kód

Algoritmus, který během chvilky uhodne čtyřmístný PIN kód, funguje na principu umělé inteligence. Experti při testování použili 5800 různých videozáznamů lidí, kteří do bankomatu zadávali svůj PIN kód. Záznamy obsahovaly také případy, kdy zadavatel zakrýval číselnou klávesnici bankomatu svou druhou rukou, aby kamera přímo neviděla jednotlivé stisky kláves. Algoritmus však dokázal správně uhodnout PIN kód v 41 % případů.

Program dokáže vyloučit klávesy, které uživatel při zadávání PIN kódu nepoužije. Dále pracuje s pohyby a délkou prstů zadávající ruky, jejich sklonu a vzdálenosti od klávesnice. Díky těmto údajům dokáže poměrně přesně odhadnout kombinaci, kterou čtyřmístný kód obsahuje. Pro srovnání nechali experti PIN hádat také testovací pracovníky. Použili stejný vzorek videozáznamů. Oproti umělé inteligence dokázali lidé správně uhodnout pouze 8 % případů.

zvedla telefon
iZdroj fotografie: redspotted / Creative Commons / CC BY-SA
Nový program uhodne váš PIN při zadávání kódu do bankomatu.

Využití pro kybernetické útoky

Pokud by se takový program dostal do rukou kybernetických útočníků, má lidstvo zaděláno na pořádný problém. Bezpečnostní experti však rozšíření podobného programu ve zločinecké sféře nepředpokládají. Samotný vývoj programu byl poměrně nákladný, stejně jako použitý hardware, který musí splňovat specifické požadavky na výkon.

„Zloději nové generace“ přišli na způsob, jak oblbnout bankomaty: Muž si chtěl na účet vložit 3 000 Kč, místo toho o ně přišel

Před samotným použitím programu pro zločinnou činnost by navíc útočníci museli vytvořit repliku bankomatu, na které by program naučili rozpoznávání jednotlivých PIN kódů. Umělá inteligence, která umí uhodnout PIN kód, může sice představovat potenciální zlatý důl, pro většinu kyberzločinců je ale nerentabilní možností podvodů, jak uvádí web Chip.cz. Uživatelé tak mohou být při výběru peněz z bankomatů prozatím klidní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články