Vědci dosáhli nového rekordu: Jedná se o nejnižší teplotu, jaké kdy bylo uměle dosaženo. Jsou tak doposud nejblíže „absolutní nule“

Badatelé dosáhli dalšího rekordu, pokud jde o nejchladnější teplotu, jakou kdy naměřili v jakékoli laboratoři. Dostali se totiž téměř na úroveň absolutní nuly.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Německý vědecký tým se dostal na 38 triliontin Kelvina, téměř na úroveň hypotetického stavu absolutní nuly. Došlo k tomu puštěním magnetizovaného plynu z věže vysoké 120 metrů. Němečtí vědci vyšetřovali kvantové vlastnosti tzv. pátého skupenství hmoty, tedy Boseho-Einsteinova kondenzátu (BEC). Jde o látku tvořenou bosony při teplotách u absolutní nuly. Jejich studie vyšla v srpnu v Physical Review Letters.

Tři stupnice pro teplotu

V tomto stavu se hmota chová jako jeden veliký atom, což je obrovská příležitost pro všechny kvantové fyziky. Teplota je obecně měřena vibracemi molekul. Čím více se soubor molekul pohybuje, tím větší je celková teplota. Absolutní nula je pak bodem, kdy veškerý tento pohyb ustane. Jde o 0 stupňů Kelvina, -459,67 stupňů Fahrenheita nebo -273,15 stupňů Celsia. Stupnice Kelvina byla vytvořena právě pro operace s extrémním chladem.

Poblíž tohoto bodu se začne dít několik hodně zvláštních věcí. Například světlo se stane tekutým a dá se doslova nalít do nádoby. Superchladné helium přestane mít tření. V laboratoři NASA zažili badatelé atomy, které existovaly na dvou místech najednou. Tohle ovšem pro německý tým nebylo dost studené, chtěli posunout hranice fyziky ještě dál. Potřebovali napodobit podmínky v hlubinách vesmíru.

Pokus na evropské věži

Badatelé se tedy vypravili na věž Evropské vesmírné agentury v Brémách, což je výzkumné centrum pro mikrogravitaci na brémské univerzitě. Zde pustili z věže dolů vakuovou komoru, zatímco opakovaně zapínali a vypínali její magnetické pole. Plyn v podobě BECu se tak mohl pohybovat bez vlivu gravitace, takže zpomalili atomy rubidia téměř na nulu. Výsledný stav se dostal na 38 pikokelvinu na dobu asi 2 sekund.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tento tým tak stanovil nový rekord v „absolutním mínusu“. Předchozí rekord – 36 miliontin Kelvina – byl dosažen vědci z NIST v Coloradu pomocí speciálních laserů. Nejchladnější přirozené místo ve vesmíru je mlhovina Boomerang v souhvězdní Kentarua. Nachází se 5 000 světelných let od Země a její průměrná teplota je -272 stupňů Celsia, tedy asi 1 Kelvin. Podle týmu by ve vesmíru šlo BEC stav udržet teoreticky až 17 vteřin.

Kdy a kde vám v životě byla největší zima? Mělo to nějaké následky?

Zdroj: MoreAboutKnowledge&Curiosity

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články