350 000 Kč okamžitě na ruku pro každého Čecha. Stačí udělat naprosto jednoduchou věc a brzy je dostanete. Nárok má každý

Plánované zvýšení rodičovského příspěvku od ledna 2024 o 50 tisíc Kč vyvolává debaty o jeho reálné hodnotě a tom, koho přesně nové opatření ovlivní. Diskuse se rozhořela ohledně účelu zvýšení a jeho dopadu na rodiče s ohledem na nově narozené děti a současné čerpání dávek.

i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

V současné době je rodičovský příspěvek stanoven na 300 tisíc Kč, avšak senátoři schválili navýšení o 50 tisíc Kč od 1. ledna 2024. Tato změna vyvolává otázky, komu nový příspěvek náleží a kdo na něj nemá nárok.

Vzroste letos rodičovský příspěvek?

Politici zastupující vládní strany již v roce 2022 avizovali plán na zvýšení rodičovského příspěvku. Diskuse kolem této otázky byla intenzivní, zejména v kontextu vysoké inflace a úrokových sazeb. Zatímco reálná hodnota mezd klesá, podobně na tom je i hodnota rodičovského příspěvku, která od posledního zvýšení v lednu 2020 klesla o více než čtvrtinu. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v březnu tohoto roku naznačil možnost zvýšení příspěvku ještě v roce 2023. Nicméně po debatě mezi zástupci vládních stran se rozhodlo, že k navýšení dojde až od 1. ledna 2024. Vláda následně v létě schválila zvýšení na 350 000 Kč (pro vícerčata na 525 000 Kč), což poslanci potvrdili v říjnu a senátoři 8. listopadu 2023.

Reálná hodnota je nižší

I přes růst příspěvku však jeho reálná hodnota klesá a plánované zvýšení nedokáže pokrýt ani polovinu inflace. Pokud by se chtěla udržet reální hodnota příspěvku od začátku roku 2020, měl by být nový příspěvek 410 tisíc korun (pro vícerčata kolem 600 tisíc korun). Diskuse kolem tohoto zvýšení a otázky, kdo bude mít nárok na navýšený příspěvek od ledna 2024 o 50 000 Kč, vedou některé poslance k návrhu pravidelné valorizace rodičovského příspěvku.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Koho se navýšení týká?

Předseda pirátského klubu poslanců Jakub Michálek zdůraznil, že navýšení se bude týkat pouze rodičů, jejichž dítě se narodí od 1. ledna 2024. To by mělo předejít účelovému jednání rodičů s cílem získat vyšší dávky. Návrhy na vyšší zvýšení pro vícerčata nebo pro děti narozené v roce 2023 tak neznamenají žádnou změnu pro tyto děti.

Jak dlouho lze příspěvky čerpat?

Schválená novela Ministerstva práce a sociálních věcí snižuje dobu čerpání rodičovského příspěvku z 4 na 3 roky. Diskutuje se také o nedostatku míst v mateřských školách a legislativních opatřeních týkajících se alternativ k nim, jako jsou jesle či prarodičovská dovolená. Vládní strany reagují rozpracováním novely o sousedském hlídání a podporou dětských skupin.

Státní rozpočet si odlehčí

Výdaje státního rozpočtu na rodičovský příspěvek se snižují. Pokud se současný trend výplat zachová, očekává se, že v roce 2023 dosáhnou zhruba 31 miliard korun, o dvě miliardy méně než v roce 2022 a o 7,5 miliardy méně než v roce 2021. Dle odhadů by novela měla mít dopad na státní rozpočet pro rok 2023 ve výši přibližně 400 milionů korun. Novela prošla již schválením vlády, Poslanecké sněmovny i Senátu. Nyní zbývá čekat na podpis prezidenta republiky Petra Pavla.

Zdroj: Finance.cz
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články