Jak na internetu vyhledat informace, o kterých až 96% lidí neví? Deset veřejnosti neznámých triků. Znají je jen IT profíci

V dnešní době najdete na internetu informace o čemkoliv. To ovšem může zabrat mnoho času, pokud nevíte, jak je efektivně vyhledat. Naštěstí na to existují jednoduché triky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Internet je v dnešní době velice rozsáhlý prostor, ve kterém se dá najít snad úplně vše, co zrovna potřebujete. Je to prakticky neomezený zdroj informací, což je ovšem zároveň i jeho nevýhodou. Někdy totiž vyhledávání konkrétního údaje připomíná spíše pověstné hledání jehly v kupce sena.

Napište buď to, nebo ono

Někdy si nemusíte být jisti, zda jste si správně zapamatovali informace či jména, která se chystáte vyhledat. To ovšem nemusí být problém, stačí jen, abyste zadali několik potenciálních variant toho, co hledáte, a oddělili je slovem „nebo“. Pokud si tedy nejste jisti, jestli vám kamarád vyprávěl o Jennifer Aniston, nebo Lawrence, víte, co máte dělat.

iZdroj fotografie: Freepik

Zkuste hledat za pomoci synonym

Při hledání online je velice výhodné využít toho, jak bohatý je český jazyk. Pokud se snažíte najít stránky, které se zaměřují na určité téma, a nejde vám tolik o přesnou frázi, přidejte jednoduše znaménko „~“. Pokud takto vyhledáte „zdravé ~ jídlo“, vyjedou vám výsledky na téma zdravého životního stylu, receptů či tvoření jídelníčku.

Hledejte podle webové stránky

Někdy si na webu přečtete zajímavý článek a za nějaký čas se rozhodnete, že byste jej chtěli sdílet. Nebo si ho prostě chcete projít znovu, ale už nevíte, jak se jmenoval. V tomto případě zadejte do vyhledávače název webu, na němž se článek nacházel, a klíčové slovo, které dané téma vyjadřuje.

iZdroj fotografie: Freepik

Využívejte při vyhledávání hvězdičky

Paměť umí být občas zrádná, ne vždy si člověk zapamatuje celý název toho, co chtěl najít. Tento problém vám pomůže vyřešit symbol hvězdičky. Jakmile nebudete vědět například třetí slovo vašeho oblíbeného filmu, jednoduše ho nahraďte tímto symbolem – „*“.

Pokud si nepamatujete více slov

Hvězdička úspěšně řeší, když zapomenete na jedno slovo, ovšem co dělat, když jich je více? Jestliže si pamatujete alespoň na první a poslední slovo, tak mezi ně vložte „okolo“ a za to číslici v závorce, kolik slov přibližně chybí.

iZdroj fotografie: Freepik

Využijte časové rozhraní ve svůj prospěch

Každý se někdy potřebuje seznámit s událostmi, které se odehrály v určitém časovém období. Pokud je to váš případ, můžete do vyhledávaného dotazu přidat tři tečky mezi konkrétními daty. Například „vědecké objevy 1900…2000“.

Hledejte název nebo adresu URL

Pro nalezení klíčových slov a názvu článku zadejte před hledaný výraz „intitle:“ bez mezer. Pokud chcete najít slova z adresy URL, použijte „inurl:“, také bez mezer. Tento způsob vám zajistí nalezení konkrétního slova, v praxi byste tedy mohli napsat například „intitle:Husky“ a vyhledávač vám ukáže všechny články, které mají v titulku toto slovo.

iZdroj fotografie: Freepik

Hledání podobných věcí

Pokud jste našli něco, co se vám opravdu zamlouvá, a rádi byste k tomu dohledali i něco podobného, jednoduše zadejte „related:“ a poté adresu webu. Nepoužívejte mezery. Pokud tedy chcete najít podobné značky, jako je Adidas, stačí vám zadat „related:Adidas“.

Pokud chcete vyhledat přesnou frázi

V tom případě je nejefektivnější ji dát celou do uvozovek, díky čemuž vám Google vyhledá frázi v jejím přesném znění i stejném pořadí slov. V praxi by to opět vypadalo nějak takto: „Polévka z bílého zelí“. Výsledky by pak obsahovaly přesně tato zadaná slova.

iZdroj fotografie: Freepik

Slova, která nejsou pro vyhledání důležitá

V případě některého typu vyhledávání může být užitečné, pokud k hledané frázi přidáte nedůležitá slova, tedy taková, která má vyhledávač ve výsledcích vyřazovat. Jednoduše před každé z nich napište minus. Pokud například hledáte web o zajímavých psychologických knihách, ale nechystáte se k jejich koupi, napište „-koupit“.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články