Změna klimatu může způsobit náhlé a výrazné změny v britské vegetaci

Změna klimatu je globálním enviromentálním problémem, o kterém se v posledních letech mluví čím dál častěji. Změna klimatu naší planety je evidentní, ale lidstvo proti tomu dělá velmi málo. Někteří velcí mocnáři to dokonce svého času považovali za podvod a snažili se svou zemi vymazat ze seznamu zemí, které podporují boj proti změně klimatu.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Po celém světě se konají pravidelné demonstrace, které postupně odhalují některá tajemství a negativní dopady lidské činnosti na klima naší planety. Podívejme se, jak výrazně může změna klimatu ovlivnit například britskou vegetaci.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Změna vegetace může může být realitou

Snaha Velké Británie

Nové výzkumy ukazují, že změna klimatu by mohla způsobit náhlé změny v množství rostoucí vegetace v některých částech Velké Británie. Velká Británie je vyspělou zemí Evropy a již dlouhá léta aktivně bojuje proti změnám klimatu. Je si vědoma toho, že svou planetu lidé ničí, a proto se snaží ji několika způsoby pomáhat. Nový výzkum, který provedla jedna z britských univerzit, je toho důkazem.

Planeta Země
Objevené starodávné erupce naznačují, že Yellowstonský hotspot může začít slábnout
26. července 2020

Univerzita Exeter

Tou zmiňovanou univerzitou je Univerzita Exeter. Exeter je město, které se nachází u jihozápadního výběžku britského ostrova. Tato univerzita studovala zemi ve vysokém rozlišení a pomocí modelů zkoumala místní dopady dvou scénářů změny klimatu v měřítku 1,5×1,5 km. Výrazným výzkumem zjistila, že i malá a hladká změna klimatu může na některých místech vést k náhlé změně množství vegetace.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Změna vegetace jako aktuální téma

Teplo, vlhko a více oxidu uhličitého

Výzkumem bylo zjištěno, že většina takových změn byla zvýšena a způsobena faktory, jako jsou například teplejší, vlhčí podmínky nebo více oxidu uhličitého v přírodním hnojení rostlin. Teplejší podmínky jinde mohou způsobit vyschnutí půdy, snížení produktivity rostlin nebo rychlé snížení vegetace. Výzkum tedy přišel k celkem zásadním objevům, které by rozhodně neměly být opomíjeny. Obecně lze říci, že očekávaný trend k teplejšímu a vlhčímu počasí pravděpodobně způsobí celkové zvýšení vegetace na mírných místech, kterým je například i Velká Británie.

Mnoho výzkumů se zaměřilo na body zvratu ve velkých systémech, jako jsou deštné pralesy nebo oceány. V rámci studia Velké Británie bylo zjištěno, že na lokální úrovni může vlivem změny klimatu docházet k mnoha zásadním změnám.

Nová metoda

Vědci použili novou metodu pro identifikaci náhlých posunů k hledání náhlých změn v celkovém množství uhlíku, který je uložený ve vegetaci během krátkého časového období. Byly tak zjištěny včasné varovné signály, před některými prudkými změnami, což je skvělé. Díky tomu se mohou předvídat potenciální hrozby ve skutečném světě.

Ve Velké Británii byly doposud pozorovány jen vzácně náhlé změny ve vegetaci. Nové výsledky by tedy neměly být brány jako konkrétní předpovědi, ale měly by sloužit k ilustraci, že by se něco takového mohlo ve Velké Británii vlivem změny klimatu stát.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články