Záhadná mozková infekce nutí medvědy chovat se nepřirozeně

Medvědí se po nakažení chovají velmi přátelsky k lidem, skoro se jich nebojí a mají potíže přežít samostatně v divočině.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Záhadná neurologická infekce napadá v Kalifornii černé medvědy (Ursus americanus) a způsobuje, že se chovají jako ochočení psi, tulí se k lidem a jsou obecně extrémně přátelští. Ačkoli to zní velmi mile, toto abnormální chování dramaticky snižuje šanci medvědů na přežití v běžné divočině. Všichni medvědi jsou staří přibližně 1 rok a vypadá to, že je napadla infekce způsobená virem, bakterií, houbou nebo parazitem.

Přátelští medvědi, kteří ovšem nepřežijí v divočině

Dalším důvodem může být také autoimunitní reakce, obecně si ovšem veterináři nejsou jistí, co způsobilo tenhle problém a jak rychle se nákaza šíří medvědí populací. Symptomy infekce zahrnují výrazný náklon hlavy, letargický pohyb, svalový třes, záchvaty, chození v kruhu a zřetelnou podváhu, stejně jako výraznou nebojácnost vůči lidem. Do povědomí doktorů se nemoc dostala právě díky tomu, že medvědi velmi klidně přicházeli k lidem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Chovali se skutečně jako milá a přátelská zvířata bez jakéhokoli náznaku agresivity, což by odpovídalo psu, nikoli černému medvědu. Za poslední rok se s touto nemocí objevily 4 případy, což je nejvyšší výskyt od prvního zachycení v roce 2014. Od roku 1982 vzrostla populace černých medvědů v Kalifornii z cca 10 000 kusů na asi 40 000 dnešních. Z toho důvodu nemají veterináři přílišné obavy z dopadu této infekce na celou medvědí populaci.

Nebojácní mladí medvědi, kteří nepřežijí

Ačkoli jsou případy encefalitidy vzácné, její symptomy jsou poměrně zřetelné a nakažené medvědy není těžké poznat. Byli převezeni do laboratoře centrály pro ochranu divočiny, kde mohou být buďto uzdraveni, nebo spíš, vzhledem k jejich mizernému fyzickému stavu, utraceni. Na těch je pak provedena pitva ve snaze určit příčinu smrti. Rozbor postižené tkáně může určit, zda se jednalo o encefalitidu, či nikoli.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jenže zatímco určení nemoci je jednoduché, rozklíčovat její zdroj se ukazuje jako mnohem těží. Za symptomy nejspíš stojí nákaza v mozku, ale kromě toho není znám mechanismus, který tu funguje. Vědci zatím identifikovali pět nových virů nalezených v tělech černých medvědů, z nichž některé jsou dále zkoumány jako možný zdroj, ale přesná diagnóza celého problému příliš přátelských medvědů je ještě věcí rozsáhlého výzkumu, který zatím spíš tápe ve tmě.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články